2019 Boys Awards
Mr. Golf
NameYearSchoolCoach
Coalter Smith12Grosse Pointe SouthRobert McIntyre
Super Team
NameYearSchoolCoach
Jack Brockie11Hanover-HortonMike Brockie
Charlie DeLong12DeWitt High SchoolSteve Crowley
Erik Fahlen12NorthPointe Christian High SchoolErik Fahlen
Austin Fauser12Clinton H.S.Nito Ramos
Mitch Lowney12Everest Collegiate High SchoolDave Smith
Coalter Smith12Grosse Pointe SouthRobert McIntyre
Brad Smithson12Forest Hills EasternFrank Jenks
Justin Sui11Lake Orion High SchoolMonty Gallaher
Division I All State Team
NameYearSchoolCoach
Will Anderson11Portage CentralScott Taylor
Harry Bowman12ClarkstonPete Gallagher
Bryce Brief11Hartland High SchoolNathan Oake
Drew Coble12Lake Orion High SchoolMonty Gallaher
Davis Codd10Brighton High SchoolJames Dewling
Cameron Cowland11Ann Arbor Skyline H.S.Ashley Mantha
Patrick Deardorff12ClarkstonPete Gallagher
Colin Flanders11Ann Arbor Pioneer High SchoolJosh Schlump
Kevin Healy12Rockford High SchoolJoel Siegel
Carter Housler9Grand Ledge High SchoolJeffrey Miller
Johnny Melstrom12Brother RiceLeon O. Braisted III
Edward Shen11Ann Arbor Pioneer High SchoolJosh Schlump
Tommy Sullivan11Grosse Pointe SouthRobert McIntyre
Division I All State Team Honorable Mention
NameYearSchoolCoach
Noah Bridgeman12ClarkstonPete Gallagher
Carter Cojei11Novi Catholic CentralRick Williams
Chris Comito10DeLaSalle CollegiateDouglas McKay
Alex Gold12Bloomfield Hills High SchoolScott Hayes
Oliver Haeberle10Rockford High SchoolJoel Siegel
Justin McCown12Sterling Hts.-Utica Stevenson High SchoolDennis Walczak
CJ Stephan10Rockford High SchoolJoel Siegel
Joshua Tranzow12Dakota High SchoolJustin Taurence
Division II All State Team
NameYearSchoolCoach
Haydon Chapman11MarshallPhilip Murphy
Brendon Gouin12GaylordTom Johnson
Tyler Hausserman12Ionia High SchoolBryan Wetherwax
Noah Kolar12Forest Hills NorthernBrian Telzerow
Andrew Kolar12Forest Hills NorthernBrian Telzerow
NIck Krueger12Spring Lake High SchoolBen Armey
Tanner Moore12Byron Center High SchoolJeff Krauss
Ben Pejka12Gull LakeKaryn Furlong
Luke Pelak 12Mattawan High SchoolTim Conklin
Satchel Pierce10EdwardsburgJeff Kozinski
Will Robson11East Grand RapidsKurt Rushmore
Grant Tucker11Powers CatholicRobert Beach
Division II All State Team Honorable Mention
NameYearSchoolCoach
Garrett Bartolec11Forest Hills NorthernBrian Telzerow
Brayden Bell11EdwardsburgJeff Kozinski
Davis Courtright11Zeeland East High SchoolCarla Stowie
Parker Dietzel11DeWitt High SchoolSteve Crowley
Alex Emerine10Forest Hills EasternFrank Jenks
Alex Jordan12Mason High SchoolKirk Petee
Tyler Klimas10Farmington H.S.Ray Maleyko
Dominic Luciani12East Grand RapidsKurt Rushmore
Brett MacNeil12Mason High SchoolKirk Petee
Jack Stanley11Orchard Lake St MarysThomas Brecht
Ty Vanitvelt11Powers CatholicRobert Beach
Sean Vann12Parma WesternTom Benner
Division III All State Team
NameYearSchoolCoach
Evan Brzyski10Napoleon High Schoolshawn murphy
Zach Gildner12CheboyganTim Reed
Evan Johnson11Grosse Ile High SchoolCharlie Butler
Zach Koerner10Laingsburg High SchoolGreg Beavers
Joshua Lavely9Elk RapidsLarry Lavely
Pierce Morrissey12Big RapidsMark Posey
Sam Nelson10NorthPointe Christian High SchoolErik Fahlen
Tanner Schnell12Jackson Lumen ChristiDavid Swartout
Owen Seay12Big RapidsMark Posey
Max Skeel12Shepherd High SchoolMichael Willett
Conor Spencer11Jackson Lumen ChristiDavid Swartout
Lance VanErmen11NorthPointe Christian High SchoolErik Fahlen
Luke Welch9Big RapidsMark Posey
Division III All State Team Honorable Mention
NameYearSchoolCoach
Noah Abbey11OnstedBrad Maska
Brogan Brockie10Hanover-HortonMike Brockie
Jared Faber11South ChristianMark VanStee
Jack Hawkins12Elk RapidsLarry Lavely
Evan Lemerand11Grosse Ile High SchoolCharlie Butler
Gabe Martin12Tawas AreaKeith Martin
Grant Mills12St. Louis High SchoolDave Biehl
Aaron Ryan11Grand Rapids West CatholicJames Fischer
Luke Schrock9NorthPointe Christian High SchoolErik Fahlen
Trevor Woodard11Big RapidsMark Posey
Division IV All State Team
NameYearSchoolCoach
Ryan Chafty10Kalamazoo Hackett Catholic CentralJim Holton
Colin Degnore11University-LiggettDan Sullivan
Carter Geigley11Centreville High SchoolStephen Larsen
Tommy Keyte10Kalamazoo Hackett Catholic CentralJim Holton
Josh Line12Parkway Christian SchoolKevin Koepplinger
Quinn Maleski12Leland Public SchoolNate Sneed
Gannon McDonough11PentwaterAlicia Kolenda
Riley McNamara12Roscommon High SchoolDan McGinnis
will newbold12FrankfortThomas Thorr
Blaine Shafer11White PigeonJay Sosinski
Ethan Sommerfiled12Suttons BayTodd Hursey
Will Verduzco11Kalamazoo Hackett Catholic CentralJim Holton
Michael Zanoni10Mt Pleasant Sacred HeartAndrew Doerr
Division IV All State Team Honorable Mention
NameYearSchoolCoach
Jeff Andrus9Royal Oak ShrineJonathan Jaeger
Nate Ball12Leland Public SchoolNate Sneed
Justin Bardenhagen12Leland Public SchoolNate Sneed
Evan Chomchai12Mt Pleasant Sacred HeartAndrew Doerr
Patrick Ervin12Mt Pleasant Sacred HeartAndrew Doerr
Aidan Gillig12Kalamazoo Hackett Catholic CentralJim Holton
Andrew Kolenda0PentwaterAlicia Kolenda
William Kolenda11PentwaterAlicia Kolenda
Garrett Ramos11Clinton H.S.Nito Ramos
Matthew Smith11Suttons BayTodd Hursey
Michigan Interscholastic Golf Coaches Association