2019 Boys Academic Individual Awards
Division I All Academic - Individual
Name School Coach
Drew Beckman Sterling Hts.-Utica Stevenson High School Dennis Walczak
David Bosek U of D Jesuit Paul Diehl
Nick Bostwick Traverse City West Mike Schultz
Aiden Bunting Saline
Ryan Conway Utica Ford II Justin Lease
GRANT FOREN Grand Blanc Joe Gainey
Ryan Gallagher Northville High School Chris Cronin
Neil Kim Rochester Adams Dan Picot
Clayton Kramm Brother Rice Dan Bumpus
Sam Kueber U of D Jesuit Paul Diehl
Justin Lauer Plymouth High School Dan Young
Daniel McDermott South Lyon High School Todd Goshorn
STEPHEN McDONALD Livonia Stevenson High School Curt Hay
Ryan Merchant Brother Rice Dan Bumpus
Quinn Rennell Utica High School Robert Morin
Andrew Rickenberg Traverse City West Mike Schultz
Ankith Varchasvi Bloomfield Hills High School Scott Hayes
Tim Wageman Saline
Jack Walt Birmingham Groves Andre White
Austin Wandrie Lake Orion High School Monty Gallaher
Division I All Academic Honorable Mention - Individual
Name School Coach
Matt Moretuzzo Saginaw Heritage William Stelter
Coalter Smith Grosse Pointe South Robert McIntyre
joe vernier Milford High School Hugh Felt
Division II All Academic - Individual
Name School Coach
Gabe Carpenter St. Johns Rick Schultz
James Fordyce Petoskey High School Chad Loe
Steve Latham Orchard Lake St Marys Thomas Brecht
Jack Metzger Dearborn Divine Child High School Francis DePlanche
Jonah Ottenbreit Trenton High School Steven Burk
Seb Schab Forest Hills Northern Brian Telzerow
Ian Walker Forest Hills Northern Brian Telzerow
Division II All Academic Honorable Mention - Individual
Name School Coach
Charlie DeLong DeWitt High School Steve Crowley
David Kanczuzewski Edwardsburg
Noah Kolar Forest Hills Northern Brian Telzerow
Ben Pejka Gull Lake Karyn Furlong
Carl Quist Marshall Philip Murphy
Connor Tear Byron Center High School Jeff Krauss
Reese Wrench Byron Center High School Jeff Krauss
Division III All Academic - Individual
Name School Coach
David McInnis Big Rapids
Ben Ng NorthPointe Christian High School Erik Fahlen
Shane Warner Napoleon High School shawn murphy
Division III All Academic Honorable Mention - Individual
Name School Coach
Zach Gildner Cheboygan Tim Reed
Conner Rutan Ida Jeremy Potter
Division IV All Academic - Individual
Name School Coach
Evan Chomchai Mt Pleasant Sacred Heart Andrew Doerr
Rodrigo Denigris Everest Collegiate High School Dave Smith
Patrick Ervin Mt Pleasant Sacred Heart Andrew Doerr
Mia Korns Everest Collegiate High School Dave Smith
Noah Krepostman Mt Pleasant Sacred Heart Andrew Doerr
Spencer Lukas University-Liggett Dan Sullivan
Riley Noble Ann Arbor Greenhills
Division IV All Academic Honorable Mention - Individual
Name School Coach
Jack McGrath Everest Collegiate High School Dave Smith
Riley Thorr Frankfort Thomas Thorr
Michigan Interscholastic Golf Coaches Association