2018 Girls Awards
Miss Golf
NameYearSchoolCoach
Anika Dy12Traverse City WestKarl Gagnon
Super Team
NameYearSchoolCoach
Ariel Chang10Eisenhower High SchoolJerry Griesbeck
Allison Cui9Okemos High SchoolDanial Stolz
Charlotte Cunaud12Fenton High SchoolKurt Herbstreit
Anika Dy12Traverse City WestKarl Gagnon
Alissa Fish12Brooklyn Columbia CentralMike Jordon
Mikaela Schulz12Bloomfield Hills High SchoolBrendan Harrington
Danielle Staskowski12Notre Dame PrepKyle Lilek
Nicole Whatley10NorthvilleChris Cronin
Kay Zubkus12Forest Hills NorthernKent Graves
Division I All State Team
NameYearSchoolCoach
Audrey Becker10Grosse Pointe SouthRobert McIntyre
Bridget Boczar9Plymouth High SchoolDan Young
Sydney Bradford12Hartland High SchoolMike Joseph
Domitille Chambon12Stoney CreekTony Lafferty
Anci Dy10Traverse City WestKarl Gagnon
Sufna Gill11NorthvilleChris Cronin
Savannah Haque11Rochester H.S.Jeff Haney
Nateda Her10HoltBrian Kosloski
Kaitlin Ifkovits11Grosse Pointe SouthRobert McIntyre
Amaya Melendez10Ann Arbor Pioneer High SchoolJill Rohrer
Maggie Pietila10Brighton High SchoolPaul Parsell
Annie Pietila12Brighton High SchoolPaul Parsell
Claudia Sampson12ClarkstonLezlie Hallman
Mariella Simoncini12NorthvilleChris Cronin
Shae Zydeck12Plymouth High SchoolDan Young
Division I All State Team Honorable Mention
NameYearSchoolCoach
Autumn Blaney12Brighton High SchoolPaul Parsell
Grace Boczar9Plymouth High SchoolDan Young
Ashley Liles12ClarkstonLezlie Hallman
Jenny Liu10Troy H.S.John Getzan
Isabel Mabry11DavisonDarci Stocker
Lizzie Pierce12Bloomfield Hills High SchoolBrendan Harrington
Sedona Shipka11NorthvilleChris Cronin
Katlyn Tokarz10NorthvilleChris Cronin
Sophia Ubaydi11Stoney CreekTony Lafferty
Division II All State Team
NameYearSchoolCoach
Anna Fay10Forest Hills NorthernKent Graves
Lilia Henkel10Forest Hills NorthernKent Graves
Avery Howard12Reeths PufferChris Carter
Marlo Hudson11Marian High SchoolLeon O. Braisted III
Shannon Kennedy10Marian High SchoolLeon O. Braisted III
Ashley Lamb11Petoskey High SchoolErin VandenHeuvel-Coon
Ally Ringler11Forest Hills CentralPaul TenEyck
Cailey Rooker12St. Joseph Ryan Walters
Hailey Roovers12Birmingham SeaholmDoug Baltz
Mia Sooch12Farmington MercyVicky Kowalski
Sophie VanderWeele12Farmington MercyVicky Kowalski
Karli Vanduinen9Reeths PufferChris Carter
Karina VanDuinen12Reeths PufferChris Carter
Julia Vess12South Lyon High SchoolDan Skatzka
Division II All State Team Honorable Mention
NameYearSchoolCoach
Rita Cheney12Mason High SchoolKirk Petee
Morgan Colby12DeWitt High SchoolDave Koenigsknecht
Chloe Collon11Birmingham GrovesAndre White
Sabrina Elie12Berkley High SchoolSusan Ciaravino
Meghan Gallagher12Grosse Pointe NorthPeter Kingsley
Rose Hami12Midland DowDoug Bradford
Molly Mackey12South Lyon High SchoolDan Skatzka
Emlin Munch11Traverse City CentralLois McManus
Ellie Palmatier12St. JohnsRick Schultz
Logan Potts11Mona Shores High SchoolKyle Kurant
Savera Rajendra Nicolucci11Okemos High SchoolDanial Stolz
Division III All State Team
NameYearSchoolCoach
MADELINE BLUM11Marysville High SchoolWendy Palmateer
Jolie Brochu10Powers CatholicJim Snow
Elizabeth Gibbs12GoodrichLoyd Walter
Rayna Honsowitz11HastingsKristen Laubaugh
Hannah Klein12Spring Lake High SchoolAlec Lininger
Maggie Knight11Powers CatholicJim Snow
Karlee Malone11MarshallDick Hamilton
Olivia Pumford12FreelandMatt Pumford
Kristen Reed10Airport High SchoolCasey McDowell
Kristina Roberts12Detroit Country DayDan Luft
Natalie Samdal12South ChristianBen Cook
Hope Thebo11Big RapidsMark Posey
Maddie Wierenga11South ChristianBen Cook
Division III All State Team Honorable Mention
NameYearSchoolCoach
Zoe Anderson12BeldingDoug Anderson
McKenna Bent11Comstock ParkCarolyn Bolthouse
Lily Beyer12FreelandMatt Pumford
Katie Blauw12Unity Christian High SchoolJeffery Padding
Alexa Davis10CoopersvillePete VanKempen
Heidi Hines12Three RiversMark Zeimet
Rylee Honsowitz10HastingsKristen Laubaugh
Ashley Keen12South ChristianBen Cook
Holly McKenna11Big RapidsMark Posey
Bethany Nowak12TecumsehRebecca Nowak
Lauren Posey10Big RapidsMark Posey
Natasha Samsanov9Cranbrook-KingswoodJohn Minnich
Olivia Stoll10Haslett High SchoolChris Mory
Rylee Woodring11Whitehall High SchoolGreg Boughton
Division IV All State Team
NameYearSchoolCoach
Madi Bezilla12Harbor SpringsPete Kelbel
Lindsay Bliss12North Muskegon High Schooljeff grevel
Alexis Brzezinski11East JacksonRay Hill
Abby Grevel12North Muskegon High Schooljeff grevel
Sabrina Langerak10NorthPointe Christian High SchoolBrian Langerak
Caitlin Lysher12Napoleon High SchoolGreg Elliott
Jacque O’Neill10Harbor SpringsPete Kelbel
Calli O’Neill12Harbor SpringsPete Kelbel
Kaity Rittner12Lutheran NorthLori Gill
Emily Stull12Kalamazoo Hackett Catholic CentralJim Holton
Morgan Yates12Shepherd High SchoolJulie Prout
Hillary Ziemba12Jackson Lumen ChristiDavid Swartout
Division IV All State Team Honorable Mention
NameYearSchoolCoach
Lindsey Albrecht12Almont High SchoolLauren Bone
Kathleen Double12Jackson Lumen ChristiDavid Swartout
Grace Gordon12Kalamazoo Hackett Catholic CentralJim Holton
Katherine Hopkins12Traverse City St FrancisCRAIG ARDERY
Brandi Kautz10Almont High SchoolLauren Bone
Greta L'Esperance12Byron Area High SchoolPaul Montgomery
Kristen Thompson12Hanover-HortonChristine Burger
Grace VanDellen12Lutheran H.S. NorthwestChristopher Johnstone
christian louboutin replica