2014 Boys Academic Individual Awards
Division I All Academic - Individual
NameSchoolCoach
John AddisEast Detroit High SchoolWalt Demaris
Shane AndersonAnn Arbor Skyline H.S.Ashley Mantha
Jake BaileyJenisonDon Lancaster
Colin CrowleyWalled Lake WesternScott Street
Matt DonougheRochester AdamsDan Picot
Ben GlodBrother RiceDan Bumpus
Kyle HarkemaHoltDouglas Harkema
Sam KiddAnn Arbor Pioneer High SchoolCheryl Stacy
Connor LangAnn Arbor Skyline H.S.Ashley Mantha
Danny LangaAnn Arbor HuronDee Drake
Seth PerrinTraverse City WestMike Schultz
Sawyer RobinsonTraverse City WestMike Schultz
Andrew SmithDavisonJoseph Novak
Kyle VachonJenisonDon Lancaster
Tom VismaraGrosse Pointe NorthPeter Kingsley
Division I All Academic Honorable Mention - Individual
NameSchoolCoach
Jeremy BallBrother RiceDan Bumpus
Ian MarshallAnn Arbor Skyline H.S.Ashley Mantha
Kip SchimmoellerLincoln High SchoolGabe Crowner
John SteinmetzBirmingham SeaholmLeon O. Braisted III
Division II All Academic - Individual
NameSchoolCoach
Nick BloemCoopersvilleBill Kendro
Travis BreukerKenowa HillsRoger Perkins
David ElzingaSt. JohnsPaul Sternburgh
Ryan FultonKearsley High SchoolAndy Nester
Anthony GuillozetHamiltonKevin Arnold
Steven KishOgemaw Heights High SchoolTom Kish
William LaffreyEast Grand RapidsKurt Rushmore
Riley StrovenCoopersvilleBill Kendro
Joe TemplinBig RapidsMark Posey
Aaron VanKempenCoopersvilleBill Kendro
Cody WhiteDeWitt High SchoolDave Koenigsknecht
Division II All Academic Honorable Mention - Individual
NameSchoolCoach
Division III All Academic - Individual
NameSchoolCoach
Brycen AdamsPortlandChristopher Thelen
Grady BennettGrosse Ile High SchoolCharlie Butler
Kade HoeksemaSouth ChristianMark VanStee
Tom HurstSchoolcraft High SchoolTerry Haas
Jorden JacobsGladwinArt Adamec
Steve MehrGrosse Ile High SchoolCharlie Butler
Kyle ReitsmaNorthPointe Christian High SchoolTom Koert
Division III All Academic Honorable Mention - Individual
NameSchoolCoach
Brent MarshallLansing CatholicCharlie Furney
Philip PeltonSchoolcraft High SchoolTerry Haas
Joe TorresAlmont High SchoolMark Bone
Division IV All Academic - Individual
NameSchoolCoach
Evan BrennanKalamazoo Hackett Catholic CentralStephen Rider
Spencer HaupertOakland ChristianRandy Johnson
Walker KellyAlconaJim Bouchard
Bennett LangtonHarbor SpringsPete Kelbel
Owen McMahonEverest Collegiate High SchoolDave Smith
Mickey ReillyMuskegon Catholic Central High SchoolJim Hegedus
Joseph SmithFowler High SchoolDan Bengel
Division IV All Academic Honorable Mention - Individual
NameSchoolCoach
Matt HendricksBridgman Public SchoolsJeffrey Knowlton
Tyler NeeringBay City All SaintsDavid Grzegorczyk
christian louboutin replica