2009 GIRLS AWARDS

Miss Golf
Name Year School Coach
Christine Meier 12 Rochester Jeff Haney 
Super Team
Name Year School Coach
Melissa Beurmann 12 Jackson Lumen Christi Mary Stuart 
Devon Compton 11 Rochester Stoney Creek Todd Vince 
Jacqueline DeBoer 12 South Christian Rod VanDyke 
Kim Dinh 12 Midland Dow Frank Altimore 
Lindsey Lammers 12 Milan High School Claire Neff 
Christine Meier 12 Rochester H.S. Jeff Haney 
Brandi Studer 11 Essexville Garber David Grzegorczyk 
Gabby Yurik 10 Rochester Stoney Creek Todd Vince 
Division 1 All-State Team
Name Year School Coach
Carey Farley 12 Grosse Pointe South james cooper 
Amanda Gardiner 11 Sterling Hts.-Utica Stevenson High School Dennis Walczak 
Karla Gross 10 Saline Betsy French 
Chelsea Guoynes 11 Traverse City Central Lois McManus 
Chelsie Little 12 Monroe Public Schools Wayne Rumple 
Mariah Massa 11 Holt Doug Harkema 
Gaby Muller 12 Traverse City West Cathy Coon 
Kelsey Murphy 9 Plymouth High School Chris Moore 
Ella Pendy 10 Grosse Pointe South james cooper 
Hannah Pietila 9 Brighton High School Paul Parsell 
Emmie Pietila 11 Brighton High School Paul Parsell 
Rosalie Shyu 11 Rochester H.S. Jeff Haney 
Division 1 All-State Team Honorable Mention
Name Year School Coach
kaitlyn Brasher 12 Grand Blanc Tom Timlin 
Taylor Clark 9 Utica High School Thomas Ignasiak 
Theresa Damico 12 Lakeland H.S. Thomas Milkovich 
Kelly Feng 10 Troy H.S. John Getzan 
Farah Laura 10 Davison Darci Stocker 
Emily Lindsay 11 Davison Darci Stocker 
Paige Munroe 12 Ann Arbor Pioneer High School Steve Rodriguez 
Jessica Peatross 12 Holt Doug Harkema 
Lauren Phillips 12 Ann Arbor Pioneer High School Steve Rodriguez 
Erin Williams 11 Brighton High School Paul Parsell 
Division 2 All-State Team
Name Year School Coach
Brooke Adamczak 12 Mona Shores High School John Brainard 
Catherine Benscoter 12 Lapeer West Mike Ogg 
essence biggs 10 Birmingham Seaholm Leon O. Braisted III 
Laura Glass 11 Portage Northern Edward Culp 
Hailey Hrynewich 9 Mona Shores High School John Brainard 
Courtney Jenkins 11 Pinckney Schools Cas Scranton 
Grace Labrecque 12 Battle Creek Lakeview Tony Evans 
Bea Murray 12 East Lansing High School Gej Jones 
Erin Peavy 12 Battle Creek Lakeview Tony Evans 
Ali Restaino 12 Birmingham Seaholm Leon O. Braisted III 
Jackie Richert 11 Port Huron Northern Paul Crowell 
Morgan Smith 9 Mona Shores High School John Brainard 
Division 2 All-State Team Honorable Mention
Name Year School Coach
Sydney Brickey 10 Port Huron Northern Paul Crowell 
Kasey Bylsma 12 Kenowa Hills Roger Perkins 
Kristyn Crippen 9 East Lansing High School Gej Jones 
Adrienne Jones 12 Redford Thurston Brian Gulick 
Cassady Kauble 12 Forest Hills Central Jocelyn Jann 
Margaret Lentz 11 Mercy Vicky Kowalski 
Jessica Turner 10 Birmingham Groves Ken Wright 
Haylee Zyber 10 Swartz Creek Deborah Culver 
Division 3 All-State Team
Name Year School Coach
Kristina Bosch 12 Holland Christian High School Sherry Velthouse 
Nikki Bouwens 12 Cedar Springs High School Glen London 
Kelsey Carney 11 Northwest High School Martha Cantlin 
Elizabeth T. Dawkins 12 Big Rapids Mark Posey 
Dena Droste 11 DeWitt High School Steve Crowley 
Jennifer Elsholz 11 Forest Hills Eastern High School Brian Telzerow 
Brittany Haight 11 Otsego Matt Rayman 
Heather Marks 12 South Christian Rod VanDyke 
Gabrielle Shipley 10 Hastings Bruce Krueger 
Anette Silas 12 Milan High School Claire Neff 
Soleil Singh 11 Forest Hills Eastern High School Brian Telzerow 
Division 3 All-State Team Honorable Mention
Name Year School Coach
Libby Berens 10 Holland Christian High School Sherry Velthouse 
Montana Leep 11 South Christian Rod VanDyke 
Morgan Leep 10 South Christian Rod VanDyke 
Rae Reinhart 12 South Christian Rod VanDyke 
Taylor Sikkenga 12 Whitehall High School Deanna Cullen 
Gabrielle Triveline 9 Chelsea High School Don Triveline 
Division 4 All-State Team
Name Year School Coach
Bailey Cockerill 10 Caro Tim Omstead 
Katie Duda 12 Lansing Catholic Mary Schafer 
Molly Esordi 11 Grosse Ile High School James Bennett 
Mackenzie Johnson 11 Lansing Catholic Mary Schafer 
Aya Johnson 9 Muskegon Catholic Central High School Jim Hegedus 
Chloe Lawrie 10 Powers Catholic Jim Snow 
Lindsey McPherson 12 Powers Catholic Jim Snow 
Alexandra Plemmons 11 Grosse Ile High School James Bennett 
Mary Elizabeth Quick 12 Academy of the Sacred Heart John Gibson 
Emily Rohdy 12 Farwell Area Schools Kimberly Funnell 
Division 4 All-State Team Honorable Mention
Name Year School Coach
Alyssa Albright 10 Lansing Catholic Mary Schafer 
Danielle Crilley 9 Lansing Catholic Mary Schafer 
Erin DeVries 12 NorthPointe Christian High School Tom Koert 
Sarah Dilts 10 Academy of the Sacred Heart John Gibson 
Ashley Thomas 11 Jackson Lumen Christi Mary Stuart 
Kaitlyn Watkins 9 Frankenmuth Kelly Kuhlman 
christian louboutin replica