2009 BOYS AWARDS

Mr. Golf
Name Year School Coach
Joey Garber 11 Petoskey Chad Loe 
Super Team
Name Year School Coach
Tommy Conway 10 Brighton High School Jonathan Wendrick 
Jared Dalga 11 Forest Hills Central Paul TenEyck 
Joey Garber 11 Petoskey High School Chad Loe 
Wes Gates 12 Northville High School Matthew Stetson 
Phil Gieseker 12 Saline Debbie Williams-Hoak 
Chase Olsen 12 White Pigeon Mark Olsen 
Jordan Weinger 12 Farmington H.S. Dennis Zaleski 
Alex Zanetti 12 Orchard Lake St. Mary's Preparatory Kris Daiek 
Division 1 All-State Team
Name Year School Coach
Dan Balgooyen 12 Mona Shores High School Tom Wilson 
Cameron Beeler 12 Lake Orion High School Monty Gallaher 
Brian Burt 10 Holt Doug Harkema 
Chris Cunningham 11 Milford High School Jim Sander 
Trent Davison 11 Rockford High School James Eric Cullum 
Bruce Eccleton 12 Saginaw Heritage William Stelter 
Ian Ellis 12 Farmington H.S. Dennis Zaleski 
Joe Fransted 12 Novi Catholic Central Bill Hayes 
Trevor Grigg 11 Northville High School Matthew Stetson 
Andrew Jared 11 Davison Michael Leffler 
Emmanuel Petrich 11 Grand Blanc Phil Urbanik 
Tommy Ronk 12 Clarkston Mark Wiegand 
Bailey Truesdell 9 Grand Blanc Phil Urbanik 
Jake Worthington 12 Grand Blanc Phil Urbanik 
Division 1 All-State Team Honorable Mention
Name Year School Coach
Otto Black 9 Pinckney Schools Bruce Rabbitt 
Doug Cubbin 11 Brother Rice Dan Bumpus 
Adrian Davis 12 Saginaw Heritage William Stelter 
Anthony Demarti 11 Sterling Hts.-Utica Stevenson High School Dennis Walczak 
Chad Gehres 10 Brighton High School Jonathan Wendrick 
Alex Giarmo 11 East Kentwood Bill Giarmo 
John Gordy 11 Brother Rice Dan Bumpus 
Cole Haupt 12 Brighton High School Jonathan Wendrick 
Shane Kesthely 11 Farmington H.S. Dennis Zaleski 
Tyler Manning 11 Novi High School Brad Huss 
davis ransdell 10 Ann Arbor Pioneer High School Brian Miller 
Sam Stark 11 Hartland Nathan Oake 
Billy Teer 11 Grand Blanc Phil Urbanik 
NICK WILLIAMS 10 North Farmington High Bruce Sutton 
Division 2 All-State Team
Name Year School Coach
Steven Barbour 11 East Grand Rapids David Ghareeb 
Blake English 12 Charlotte High School Brent Crossman 
Brendan Hanley 12 Notre Dame Prep Marc White 
Shane Klein 12 Bloomfield Hills Andover David Barrett 
Joshua Mitroka 12 Riverview Community Dan Mercure 
Chris Noble 10 Niles Greg Gunder 
Ben Peacock 12 Marshall Thomas Reynolds 
Zach Rygwelski 12 Gaylord Tom Johnson 
Derek Smith 11 Riverview Community Dan Mercure 
Jon Walraven 11 Kearsley Donald Sweet 
Patrick Wolcott 12 East Lansing High School Gej Jones 
Division 2 All-State Team Honorable Mention
Name Year School Coach
Michael Abbott 12 East Lansing High School Gej Jones 
Chris Balcom 12 Corunna Leo Constine 
Dominic Choma 11 Haslett High School Bill Mory 
Walter Dalley 12 Cranbrook-Kingswood Matthew Gump 
Alex Jones 10 DeWitt High School Dave Koenigsknecht 
Ben Kuiper 12 Grand Rapids Christian Kenneth Bokhoven 
Tyler Nunn 11 Fenton High School Adam Beardslee 
Drew O'Brien 11 East Grand Rapids David Ghareeb 
Eric Robbins 12 St. Joseph Ryan Walters 
Trevor Rosekrans 11 Haslett High School Bill Mory 
Division 3 All-State Team
Name Year School Coach
David Buko 9 Nouvel Catholic Central High School Michael King 
Taylor Desenfants 11 Grayling Mark Rutter 
Curtis Hanba 12 Big Rapids Mark Posey 
Cody Haughton 12 Chesaning Paul Martin 
Blaze Hogan 9 Big Rapids Mark Posey 
Tyler Jones 11 Charlevoix Douglas Drenth 
Zach Mick 11 Lutheran North Lori Gill 
Michael Prior 12 Schoolcraft High School Stephen Kulczyk 
Nicholas Reynolds 11 Jackson Lumen Christi Dave Swartout 
Division 3 All-State Team Honorable Mention
Name Year School Coach
Tyler DeShone 11 Nouvel Catholic Central High School Michael King 
Derek Roe 11 Portland Craig Seekamp 
Nik Stetler 10 Manchester John Wilkins 
Division 4 All-State Team
Name Year School Coach
James Bastian 12 Waterford Our Lady of the Lakes Bob Dickerson 
Collin Breit 10 Muskegon Western Michigan Christian High School Jack Wolffis 
Jon Christ 11 Kalamazoo Hackett Catholic Central William Zinkus 
Patrick Colburn 10 Traverse City St. Francis Ken Hornyak 
James Fahlen 12 NorthPointe Christian High School Tom Koert 
Alex Haines 12 North Muskegon High School Charles Wahl 
Caleb Johnson 11 Muskegon Western Michigan Christian High School Jack Wolffis 
Sheldon Keyte 12 Kalamazoo Hackett Catholic Central William Zinkus 
Matt O'Brien 10 Glen Lake Fred O'Brien 
Charlie Olson 12 Suttons Bay Todd Hursey 
Jack Rider 11 Kalamazoo Hackett Catholic Central William Zinkus 
Blake Terrill 12 Marcellus High School Dane Terrill 
Division 4 All-State Team Honorable Mention
Name Year School Coach
Zack Bialik 9 Manistee Catholic Peter Solwold 
Tony Casciano 12 Traverse City St. Francis Ken Hornyak 
Tyler Coyne 9 Oakland Christian Randy Johnson 
Marc Hames 12 University-Liggett Dan Sullivan 
Colin Hutchins 12 Saugatuck High School Brad Smit 
Chris Mann 12 White Pigeon Mark Olsen 
Zach Preuss 9 Lutheran H.S. Northwest Mark McLoughlin 
Jeremy Schultz 11 MICHIGAN LUTHERAN SEMINARY MIKE REIS 
Brandon Vizina 11 Inland Lakes High School Charles Palmer 
Andrew Walukonis 12 Traverse City St. Francis Ken Hornyak 
David Wobith 12 Saugatuck High School Brad Smit 
christian louboutin replica