2008 GIRLS AWARDS

Miss Golf
Name Year School Coach
Liz Nagel 12 De Witt Steve Crowley 
Super Team
Name Year School Coach
Melissa Beurmann 11 Jackson Lumen Christi Mary Stuart 
Devon Compton 10 Rochester Stoney Creek Todd Vince 
Alexandra Lipa 12 Birmingham Seaholm Leon O. Braisted III 
Amy Meier 12 Rochester H.S. Jeff Haney 
Christine Meier 11 Rochester H.S. Jeff Haney 
Liz Nagel 12 DeWitt High School Steve Crowley 
Ashley Swanson 12 Powers Catholic Jim Snow 
Alicia Weber 12 Northville High School Mary Jane Ossola 
Division 1 All-State Team
Name Year School Coach
Shana Bauer 12 Grand Blanc Martha Ryan 
Alanna Gerber 12 Hudsonville Ronald Reimink 
Chelsea Guoynes 10 Traverse City Central Lois McManus 
Collette Hansen 12 Grand Haven High School Roger Glass 
Laura Inch 12 Dearborn High School Howard Inch 
Sarah Johnson 12 Walled Lake Central Kevin Olson 
Gaby Muller 11 Traverse City West Cathy Coon 
Charlotte Park 12 Grosse Pointe South james cooper 
Emmie Pietila 10 Brighton High School Bill Miller 
Amy Ruthenberg 12 Okemos High School Stephene Benkert 
Rosalie Shyu 10 Rochester H.S. Jeff Haney 
Gabby Yurik 9 Rochester Stoney Creek Todd Vince 
Division 1 All-State Team Honorable Mention
Name Year School Coach
Essence Biggs 9 Walled Lake Central Kevin Olson 
Shali Clark 12 East Kentwood Cindy Schoonbeck 
Theresa Damico 11 Lakeland H.S. Thomas Milkovich 
Dayna Drewes 11 Rochester H.S. Jeff Haney 
Amanda Gardiner 10 Sterling Hts.-Utica Stevenson High School Dennis Walczak 
Michelle Hall 12 Flushing High School Bob Filter 
Natalie Krick 12 Novi High School Debra Harris 
Emily Lindsay 10 Davison Darci Stocker 
Mariah Massa 10 Holt Doug Harkema 
Jessica Peatross 11 Holt Doug Harkema 
Ella Pendy 9 Grosse Pointe South james cooper 
Alexis Therman 12 Ann Arbor Pioneer High School Steve Rodriguez 
Marni Weinstein 12 Walled Lake Western Scott Street 
Division 2 All-State Team
Name Year School Coach
Brooke Adamczak 11 Mona Shores High School John Brainard 
Catherine Benscoter 11 Lapeer West Mike Ogg 
Kelsy Carney 10 Northwest High School Martha Cantlin 
Dena Droste 10 DeWitt High School Steve Crowley 
Britni Gregory 12 Caledonia Gerard Wagner 
Grace Labrecque 11 Battle Creek Lakeview Tony Evans 
Lindsey Lammers 11 Milan High School Claire Neff 
Bea Murray 11 East Lansing High School Gej Jones 
Maria Raffoul 12 Warren Regina Robert Artymovich 
Ali Restaino 11 Birmingham Seaholm Leon O. Braisted III 
Gabrielle Shipley 9 Hastings Bruce Krueger 
Division 2 All-State Team Honorable Mention
Name Year School Coach
Kasey Bylsma 11 Kenowa Hills Roger Perkins 
Danyelle Kauble 12 Forest Hills Central Jocelyn Jann 
Erin Peavy 11 Battle Creek Lakeview Tony Evans 
Melissa Raffoul 12 Warren Regina Robert Artymovich 
Kristina Raiz 12 Mona Shores High School John Brainard 
Jenelle Ranville 12 Forest Hills Central Jocelyn Jann 
Krystin Schwarze 12 Chelsea High School Andrea Bareis 
Soleil Singh 10 Forest Hills Eastern High School Brian Telzerow 
Division 3 All-State Team
Name Year School Coach
Connaught R. Blood 12 Hillsdale Academy Charles Blood 
Jackie DeBoer 11 South Christian Rod VanDyke 
Brittany Haight 10 Otsego Kyle Uramkin 
Lindsay Holland 12 Greenhills School Kurt Holland 
Mara Kovac 12 Lansing Catholic Mary Schafer 
Heather Marks 11 South Christian Rod VanDyke 
Emily Rohdy 11 Farwell Area Schools Kimberly Funnell 
Allison Sears 12 Powers Catholic Jim Snow 
Taylor Sikkenga 11 Whitehall High School Marty Shafer 
Brandi Studer 10 Essexville Garber David Grzegorczyk 
Division 3 All-State Team Honorable Mention
Name Year School Coach
Elizabeth Dawkins 11 Big Rapids Howard Strom 
Erin DeVries 11 NorthPointe Christian High School Tom Koert 
Chelsea Erb 11 Lakewood Public Schools Carl Kutch 
Molly Esordi 10 Grosse Ile High School James Bennett 
Abby Hagan 12 Powers Catholic Jim Snow 
Meredith Lawrence 12 NorthPointe Christian High School Tom Koert 
Chloe Lawrie 9 Powers Catholic Jim Snow 
Lindsey McPherson 11 Powers Catholic Jim Snow 
Kara Newhouse 12 Elk Rapids Mike Newhouse 
christian louboutin replica