2001 BOYS AWARDS

Mr. Golf
Name Year School Coach
Colby Beckstrom 12 North Muskegon Walt Gawkowski 
Super Team
Name Year School Coach
Colby Beckstrom 12 North Muskegon Walt Gawkowski 
Ryan Brehm 10 Mt. Pleasant Frank Ross 
Jessie Dixon 12 Ann Arbor Greenhills Luke Jensen 
Matt Harman 11 East Kentwood Chet Murawski 
Chad Horner 12 Bay City Western Matt Taylor 
Shaun Page 12 Jackson Northwest Dave Page 
Christian Vozza 12 Grand Rapids Baptist Chip Henry 
Patrick Wilkes-Krier 12 Huron Harold Simons 
Division 1 All-State Team
Name Year School Coach
Michael Follis 12 Grosse Pointe South Doug Roby 
Tommy Gerlardi 11 South Lynons Tom Jackson 
Alden Hoksbergen 12 Holland West Ottawa Larry VanderBie 
Sean Hutchison 12 Traverse City Central Bob Lober 
Brian L''Esperance 12 Huron Harold Simons 
Ryan Lenahan 12 Grosse Pointe North Darren Audia 
Kyle Murphy 12 East Kentwood Chet Murawski 
Jeff Nichols 12 Rochester Adams Jim Taylor 
John Quigley 12 Sterling Heights Stan Janik 
Erik Schleicher 12 Grosse Pointe North Darren Audia 
Adam Sokol 12 Brother Rice Chuck Christie 
Adam VanOosten 11 Portage Northern Bud Baldwin 
Division 1 All-State Team Honorable Mention
Name Year School Coach
Seth Anderson 12 Bay City Western Matt Taylor 
Jeff Carlson 11 Holland West Ottawa Larry VanderBie 
Mike Gaffin 12 East Kentwood Chet Murawski 
Jacob Hamilton 12 Jackson Dan Hamilton 
Jason Heeringa 12 Holland West Ottawa Larry VanderBie 
Darren Husse 12 Hartland Ethan Hawker 
Randy Hutchison 9 Traverse City Central Bob Lober 
Justin Lesch 12 Ann Arbor Pioneer Brian Miller 
Andrew Linard 12 Brighton Mike Sanderson 
Justin Mack 12 Traverse City Central Bob Lober 
Tony Mango 10 Milford Jim Sander 
Kyle Martin 12 Rockford Jesse Young 
Ryan McKendry 11 Plymouth Canton Tom Alles 
Daniel Mirabella 12 Saline Carol Melcher 
Lance Phillips 12 Grandville Dave Hutton 
John Robinson 12 Davison John Bale 
Stevie Ross 12 Rockford Jesse Young 
Rob Schlitts 12 Traverse City West Brian Davis 
Kevin Schroeder 12 Hartland Ethan Hawker 
Ryan Schultheiss 12 Bay City Western Matt Taylor 
Brandon Tasco 12 Lake Orion Gary Newcomb 
Adam Thomas 11 East Kentwood Chet Murawski 
Grant Tungate 10 Okemos Tyler Hursey 
Jack Tyler 11 Novi Brad Huss 
Bart Wilson 11 Holland West Ottawa Larry VanderBie 
Ju Yang 12 East Kentwood Chet Murawski 
Division 2 All-State Team
Name Year School Coach
A.J. Balulis 12 Big Rapids Howard Strom 
Brandon Duff 12 Flint Powers Bob Beach 
Chad Elliott 12 Pontiac Notre Dame Prep Baird Wohlfeil 
Nick Fuller 12 Caledonia Gus Wagner 
Matt Lee 12 Farmington Hills Harrison Bill Spencer 
Korey Mahoney 12 East Lansing George Jones 
Brian Ottenweller 10 Grand Rapids Catholic Central Ted Hillary 
Jonathon Pauli 12 St. Johns Paul Sternburgh 
John Pryce 12 East Lansing George Jones 
Scott Szurek 12 Bloomfield Hills Lahser Jan Luedtke 
Kyle Underwood 11 Adrian Jan Peters 
Division 2 All-State Team Honorable Mention
Name Year School Coach
Ryan Burge 11 Flint Kearsley Rich Burke 
Vince Hamo 12 Cranbrook Kingswood Matt Gump 
Adam Hunjo 11 Flint Powers Bob Beach 
Ted Kelbel 10 St. Johns Paul Sternburgh 
Mike Ketelaan 11 Grand Rapids Catholic Central Ted Hillary 
Kyle Mason 11 Mt. Pleasant Frank Ross 
Chaz Meek 10 Flint Powers Bob Beach 
Paul Nysse 10 Unity Christian Dave DeMay 
Nick Pennington 12 Flint Powers Bob Beach 
David Praet 10 Pontiac Notre Dame Prep Baird Wohlfeil 
Brad Rogers 12 Bloomfield Hills Lahser Jan Luedtke 
Justin Tulk 12 Cheboygan Tony Ingersol 
Ryan Zellar 11 East Lansing George Jones 
Division 3 All-State Team
Name Year School Coach
Mike Ebel 11 Gross Ile Jim Bennett 
Polo Hourani 12 Lansing Catholic Central Charley Furney 
Chris Johnson 12 Lansing Catholic Central Charley Furney 
Nate Johnson 12 Huron Mike Blosser 
Jeff March 12 Hillsdale Steve Brower 
Justin Murray 11 Lansing Catholic Central Charley Furney 
Mitchell Pierce 12 Lake Fenton Mark Gillespie 
Mike Raymond 12 Perry Jake Baumgartner 
David Shearer 11 Charlevoix Jim Glynn 
Tim Wheatley 11 Tawas Area Drew Decker 
Division 3 All-State Team Honorable Mention
Name Year School Coach
Thomas Chlebek 11 Gross Ile Jim Bennett 
David Cook 11 Frankenmuth Mark Black 
Tom Daly 12 Gross Ile Jim Bennett 
Matt Ender 12 Cass City Ryan Pritchett 
Doug Gilman 12 Detroit Country Day Brad Gilman 
Justin Guscinski 10 Hanover Horton Dave Gilpin 
Jon Guscinski 11 Hanover Horton Dave Gilpin 
Adam Haswell 12 Freeland Dave Franz 
Ryan Johnson 11 Huron Mike Blosser 
Jeff Malburg 11 Comstock Park Rob Lucas 
Ryan Manick 11 Gross Ile Jim Bennett 
Kenneth Mumy 12 Detroit Country Day Brad Gilman 
Michael Sargent 12 St. Charles Richard Klenk 
Pradeep Setty 12 Detroit Country Day Brad Gilman 
Jeff TedBrink 11 Kalamazoo Christian Dave Wassink 
Chet Wheeler 12 Grayling Herb Olson 
Division 4 All-State Team
Name Year School Coach
Brent Coleman 12 Suttons Bay Todd Hursey 
Sean Kelly 12 Suttons Bay Todd Hursey 
Clay Poff 12 Mio/AuSable John Poff 
Matt Robb 11 Suttons Bay Todd Hursey 
Nick Stanek 11 Suttons Bay Todd Hursey 
Clark Stevenson 12 Grand Rapids Baptist Chip Henry 
Paul Stowe 11 Suttons Bay Todd Hursey 
Bruce Svechota-Kinsburg 12 Ann Arbor Greenhills Luke Jansen 
Dave Von Ins 11 Saugatuck Tom Clark 
Caleb Wagner 12 Climax-Scots Paul Simonds 
Kelly Walsh 12 Manistee Catholic Central Peter Solwold 
Division 4 All-State Team Honorable Mention
Name Year School Coach
Nate Golomb 11 Schoolcraft Al Johansen 
Chris Krieger 11 Dryden Jim Sterner 
John Mogren 10 North Muskegon Walt Gawkowski 
Bobby Plumer 11 Britton-Mason Jerry Shoemaker 
Daniel Rainey 11 Oakland Christian Randy Johnson 
Mike Wolgast 11 Harbor Springs Mike Davies 
David Yurcak 12 Allen Park-Cabrini Mike Hoeft 
Dave Zuidema 10 Grand Rapids Baptist Chip Henry 
christian louboutin replica