2017 Boys Golf Regional Rankings

Division 1

Region 1                                   1.  Rockford           2. Grandville        3.   Mattawan

Battle Creek Lakeview            Caledonia                                          East Kentwood           Grand Haven
Grand Rapids-Forest Hills Central                 Grand Rapids-Ottawa Hills                           Grand Rapids-Union
Grandville                               Holland West Ottawa                         Hudsonville                Jenison
Kalamazoo Central                 Kalamazoo Loy Norrix                       Mattawan                   Muskegon Mona Shores
Muskegon Reeths-Puffer        Portage Central                                 Portage Northern       Rockford
Wyoming

Region 2                            1. TC West              2. Midland        3. Lapeer

Alpena                                     Auburn-Bay City Western                  Davison
Flint Carman-Ainsworth           Flushing                                            Grand Blanc                        Grand Ledge
Holt                                          Lansing Sexton                                 Lapeer                                 Midland
Midland-HH Dow                     Okemos                                             Oxford                                 Port Huron
Port Huron Northern                Saginaw-Heritage                              Swartz Creek                   Traverse City Central
Traverse City West

Region 3                1.   Detroit CC                     2. Clarkston               3.   Hartland

Brighton                   Clarkston                            Commerce-Walled Lake Northern                      Farmington
Hartland                   Milford                                Howell                                      Livonia Stevenson
North Farmington    Northville                             Novi                                         Novi-Detroit Catholic Central
Pinckney                  South Lyon                         Walled Lake Central                 Walled Lake Western
Waterford Kettering  Waterford Mott                  West Bloomfield                        White Lake Lakeland

Region 4                                  1. Utica Ford II                   2. Lake Orion                3.  Rochester Adams

Bloomfield Hills               Chippewa Valley             Fair Haven Anchor Bay               Fraser                            
L'Anse Creuse                Lake Orion                     Macomb Dakota                          L'Anse Creuse North
Rochester Adams           Rochester                      Stoney Creek                               Romeo
Utica Eisenhower            St Clair Shores Lake Shore                                                Sterling Heights
Utica Ford II                    Utica Stevenson             Troy                                             Troy Athens
Utica

Region 5                         1.  Birmingham Brother Rice       2. Grosse Pointe South      3.Birmingham Seaholm

Berkley                Birmingham Groves                         Birmingham Seaholm
Birmingham Brother Rice                                             Dearborn                                      Dearborn Edsel Ford
Dearborn Fordson                               Dearborn Heights Crestwood                               Detroit Cass Tech
Detroit U of D Jesuit                            East Detroit                                                          Grosse Pointe North
Grosse Pointe South                           Royal Oak                                                            Southfield Arts & Technology
St Clair Shores Lakeview                    Warren Mott                                                         Warren Cousino
Warren-De La Salle Collegiate

Region 6                          1. Plymouth                2.   AA Skyline      3. Saline

Ann Arbor Huron                Ann Arbor Pioneer                   Ann Arbor Skyline                      Belleville
Brownstown Woodhaven   Canton                                     Jackson                                     Livonia Churchill
Livonia Franklin                  Monroe                                    Plymouth                                  Salem
Saline                                 Southgate Anderson                Temperance Bedford                Wayne Memorial
Westland John Glenn         Wyandotte Roosevelt               Ypsilanti Lincoln

 


Division 2

Region 7                                  1.    Petoskey                  2.   Spring Lake            3. Ludington

Alma                                       Bay City Central                         Bay City John Glenn                  Cadillac
Cedar Springs                        Comstock Park                           Coopersville                               Fremont
Fruitport                                 Gaylord                                      Grand Rapids Kenowa Hills
Grand Rapids Northview        Greenville                                  Howard City Tri-County
Ludington                               Mt Pleasant                                Muskegon Orchard View
Petoskey                                 Sparta                                        Spring Lake                              Whitehall

Region 8                              1. GR Forest Hills Northern          2.  Ada Forest Hills Eastern      3.  Wayland Union

Ada Forest Hills Eastern           Allegan                       Allendale                 Byron Center                East Grand Rapids
Grand Rapids Catholic Central                 Grand Rapids Christian                        Grand Rapids Forest Hills Northern
Hamilton                                   Hastings                     Holland                    Holland Christian
Ionia                                          Lowell                        Middleville Thornapple Kellogg                     Otsego
Wayland Union                          Wyoming Kelloggsville                              Zeeland East                  Zeeland West

Region 9                       1. Gull Lake                 2. Marshall                   3. St Joseph

Battle Creek Harper Creek                         Battle Creek Pennfield                Benton Harbor                 Charlotte
Coldwater                                                   Edwardsburg                              Jackson Northwest           Marshall
Niles                                                           Parma Western                           Paw Paw                          Plainwell
Richland Gull Lake                                     South Haven                               St Joseph                  Stevensville Lakeshore
Sturgis                                                        Three Rivers                               Vicksburg

Region 10                1. St Johns            2. Goodrich              3 .East Lansing

Clio                        DeWitt                      East Lansing                Eaton Rapids         Fenton
Flint Kearsley        Flint Northwestern    Flint Powers Catholic   Fowlerville             Goodrich
Haslett                   Holly                         Lake Fenton                 Lansing Waverly    Linden
Mason                   Ortonville-Brandon    Owosso                        St Johns               Williamston

Region 11                     1. ND Prep                  2. Country Day            3. Cranbrook Kingswood

Armada                Avondale                 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood              Croswell-Lexington
Dearborn Divine Child                         Detroit Country Day                                Farmington Hills Harrison
Ferndale              Garden City            Hazel Park                                               Imlay City
Madison Heights Lamphere                Marysville                                                North Branch
Orchard Lake St Mary's                      Pontiac Notre Dame Prep                       Redford Union
Redford Thurston                                St Clair                                                   Warren Woods-Tower
Yale

Region 12                    1. Grosse Ile          2.  New Boston Huron            3. South Lyon East

Adrian                      Allen Park                   Carleton Airport              Chelsea                  Dearborn Heights Annapolis
Dexter                     Gibraltar Carlson         Grosse Ile                      Milan                       Monroe Jefferson
New Boston Huron   Riverview                    Romulus                        South Lyon East      Summit Academy North
Taylor Kennedy         Taylor Truman            Tecumseh                     Trenton                    Ypsilanti Community

 


Division 3

Region 13                             1.   Tawas Area            2. TC St Francis              3. Grayling

Benzonia-Benzie Central             Boyne City                  Charlevoix                       Cheboygan
Clare                                            Elk Rapids                  Farwell                            Gladwin
Grayling                                       Houghton Lake           Kalkaska                         Kingsley
Lake City                                      Manistee                    Reed City                        Roscommon
Scottville Mason County Central                                     Tawas Area                     Traverse City St Francis
West Branch Ogemaw Heights

Region 14                               1. Big Rapids              2. GR West Catholic        3.Stanton Central Montcalm  

Belding                      Big Rapids                    Fennville                        Grand Rapids Covenant Christian
Grand Rapids South Christian                       Grand Rapids Wellspring Prep
Grand Rapids West Catholic                         Grandville Clavin Christian
Hart                           Hopkins                       Hudsonville Unity Christian                 Kent City
Lake Odessa Lakewood                                Lakeview                                           Montague
Portland                    Ravenna                       Remus Chippewa Hills                      Shelby
Stanton Central Montcalm

Region 15                                               1. Comstock      2. Vemontville Maple Valley      3. Buchanan

Berrien Springs                      Buchanan                  Coloma                     Comstock                  Constantine 
Delton Kellogg                       Dowagiac Union         Hillsdale                    Jonesville                  Lawton
Niles Brandywine                   Olivet                          Parchment                Quincy                       Schoolcraft
Vermontville Maple Valley      Watervliet

Region 16                         1. Jackson Lumen Christi        2. Lansing Catholic      3. Michigan Center

Bath                         Brooklyn Columbia Central                  Byron                 Corunna                        Durand
Grass Lake              Hanover-Horton                                  Jackson Lumen Christi                             Laingsburg
Lansing Catholic      Leslie                                                   Manchester                                              Michigan Center
Napoleon                 Onsted                                                 Ovid-Elsie                                                 Perry
Stockbridge              Vandercook Lake

Region 17                   1. Frankenmuth                 2. St Charles                3. Otisville/Lakeville Memorial 

Bad Axe                       Birch Run                       Caro                        Chesaning                     Essexville-Garber
Flint Southwestern Classical Academy               Frankenmuth          Freeland                        Hemlock
Ithaca                          Millington                        Montrose Hill-McCloy                               Mt Morris EA Johnson
Otisville LakeVille Memorial                               Pinconning               Saginaw Swan Valley
Saginaw Valley Lutheran                                   Shepherd                 St Charles                       St Louis
Standish-Sterling Central                                   Vassar

Region 18                    1.   AA Greenhills              2. Macomb Lutheran North       3.  Almont

Adrian Madison                     Algonac                    Allen Park Cabrini                      Almont
Ann Arbor Gabriel Richard    Ann Arbor Greenhills              Blissfield                      Capac
Clawson                                Detroit Cornerstone Health & Technology                  Dundee
Erie-Mason                           Flat Rock                                  Ida                             Macomb Lutheran North
Marine City                           Monroe St Mary Catholic Central                                Richmond
Southfield Bradford Academy                                    St Clair Shores South Lake

 


Division 4

Region 19                    1. Suttons Bay        2.   Harbor Springs                3. Frankfort

Alanson                Bear Lake                          Custer Mason County Eastern                     East Jordan
Frankfort              Gaylord St Mary Cathedral                                               Harbor Springs
Harbor Springs Harbor Light Christian             Indian River Inland Lakes                           Johannesburg-Lewiston
Leland                 Lincoln Alcona                     Mackinaw City                        Mancelona
Manistee Catholic Central                               Manton                                   Maple City Glen Lake
McBain                McBain Northern Michigan Christian                                  Onekema 
Pentwater            Rogers City                        Suttons Bay                             Wolverine

Region 20            1. Muskegon Catholic             2. Muskegon West Mich. Christian      3. GR Northpointe Christian

Blanchard Montabella                      Dansville                      Fowler                       Fruitport Calvary Christian
Grand Rapids NorthPointe Christian                                   Hesperia                    Lansing Christian
Middleton-Fulton                              Mt Pleasant Sacred Heart                            Muskegon Catholic Central
Muskegon Western Michigan Christian        North Muskegon                              Pewamo-Westphalia                                     Portland St Patrick                                        Saugatuck                                       Wyoming Tri-unity Christian

Region 21                1. White Pigeon            2. Centreville               3. St Joe Lake Mich Catholic

Battle Creek St Philip                      Bridgman                      Bronson                  Burr Oak
Cassopolis                                     Centreville                     Climax-Scotts          Colon
Eau Claire                                      Gobles                          Kalamazoo Christian
Kalamazoo Hackett                        Lawrence                     Marcellus                  Marcellus Howardsville Christian
Mendon                                         New Buffalo                  St Joseph Lake Michigan Catholic
Three Oaks River Valley                Union City                     White Pigeon

Region 22                    1.   Burton Genesee Christian        2. Bay City All Saints               3. New Lothrop

Bay City All Saints                       Breckenridge                       Brown City                              Burton Genesee Christian
Carsonville-Port Sanilac              Caseville                             Cass City                                 Deckerville
Dryden                                        Elkton-Pigeon-Bay Port-Laker                                            Harbor Beach
Kinde-North Huron                      Mayville                               Merrill                                      New Lothrop
Owendale-Gagetown                  Saginaw Nouvel                   Sandusky                                Ubly
Unionville-Sebewaing

Region 23     1. Clarkston Everest Collegiate    2. W.B. Frankel Jewish Academy    3.GP Woods University Liggett

Allen Park Inter City Baptist             Oakland Christian               Birmingham Roeper
Canton Plymouth Christian Academy                                         Clarkston Everest Collegiate
Detroit Cornerstone Leadership and Business                          Grosse Point Woods University Liggett
Madison Heights Bishop Foley        Marine City Cardinal Mooney                  Novi Franklin Road Christian
Rochester Hills Lutheran Northwest     Royal Oak Shrine Catholic                  Southfield Christian
Sterling Heights Parkway Christian      Waterford Our Lady of the Lakes
Webberville                                          West Bloomfield Frankel Jewish Academy
Westland Huron Valley Lutheran         Whitmore Lake                      Whimore Lake-Livingston Christian

Region 24                    1. Ottawa Lake Whiteford      2.  Hillsdale Academy       3. Springport
   
Addison                             Adrian Lenawee Christian                  Britton-Deerfield                 Clinton
Concord                            East Jackson                                      Hillsdale Academy              Homer
Hudson                             Jackson Christian                               Morenci                               North Adams-Jerome
Ottawa Lake Whiteford     Petersburg-Summerfield                    Riverview Gabriel Richard
Sand Creek                      Springport                                           Taylor Trillium Academy

 

2017 UP Regionals Boys and Girls

DIVISION 1                  1. Houghton           2.Marquette        3.Sault Ste Marie

Calumet                    Escanaba                Gladstone              Houghton              Iron Mountain
Ishpeming-Westwood                               Ishpeming (Republic-Michigamme)*
Kingsford                   L'Anse (Baraga)*     Manistique            Marquette             Menominee
Negaunee                 Sault Ste Marie

 


DIVISION 2                1. Norway            2. Iron River-West Iron County      3. Hancock

Bark River-Harris                    Brimley                    Crystal Falls-Forest Park           Gwinn
Hancock                                  Iron River-West Iron County                                      Ironwood-Luther L Wright
Lake Linden-Hubbell              Munising                  Newberry                                    Norway
Painesdale-Jeffers                 Rudyard                   St Ignace-LaSalle                       Stephenson

 


DIVISION 3              1. Cedarville          2.Engadine           3.

Carney-Nadeau                  Cedarville                Chassell                Cooks-Big Bay de Noc
DeTour                                Dollar Bay                Engadine              Mackinac Island
Ontonagon
christian louboutin replica