MIGCA Rankings  Boys LP/Boys & Girls UP 2016

Final Rankings

6/12/16 

Division 1                                     Division 2 Division 3 Division 4

1. Detroit Catholic Central 1. St. Johns   1. Tawas Area 1. Clarkston Everest Collegiate

2. Grosse Pointe South 2. East Lansing 2. Jackson Lumen Christi 2. Kalamazoo Christian

3. Grand Blanc 3. DeWitt 3. Big Rapids 3. Muskegon Catholic Central 

4. DeLaSalle 4. GR Eastern 4. GR Northpointe 4. Mt. Pleasant Sacred Heart

5. Midland 4. GR Northern 5. Houghton Lake  5. Clinton

6. BC Lakeview                                           6. Chelsea 6. Lansing Catholic 6. North Muskegon

7. UD Jesuit                                7.ND Prep 7. Adrian Madison 7. Kalamazoo Hackett

8. Plymouth 7.. Byron Center 8. Essexville Garber 8. Harbor Springs

9. Bloomfield 9..Coldwater 9. Manistee 9. Concord

10.. AA Skyline 10.Otsego 9. Flint Powers Catholic 10. Frankfort

11. Grand Ledge 11. Mattawan 11.Frankenmuth 11..Saginaw Nouvel

12. Northville 12. GR Kenowa Hills 12 Freeland 12 Frankel Jewish Acad.

13. Rochester Adams 13. Grosse Ile 13. Hillsdale 13. Suttons Bay  

14. Brother Rice 14. Trenton 14. Schoolcraft 14. Whitmore Lake

15. Rockford  15. Huron 15. Portland 15. Genessee Christian

DIVISION 1

Region 1

1. Rockford                 2. Battle Creek Lakeview               3. Grand Ledge

Grand Haven                  GR-Forest Hills Central         GR-Ottawa Hills                  GR-Union          Grandville     Holland West Ottawa        Hudsonville                          Jenison                              Muskegon Mona Shores Muskegon Reeths-Puffer  Rockford                              Wyoming                           Battle Creek Lakeview      Caledonia                         East Kentwood                    Grand Ledge                     Holt                                  Jackson                           Okemos                                Kalamazoo Central           Kalamazoo Loy Norrix      Lansing Everett                Portage Central                    Portage Northern

  

Region 2

1. Midland                                   2. Grand Blanc                          3.Rochester Adams

Alpena                Bay City Western          Davison         Flint Carman-Ainsworth         Flushing           Grand Blanc Midland               Midland-HH Dow          Saginaw-Heritage          Swartz Creek         TC Central       TC West Clarkston             Lake Orion                   Lapeer                           Oxford                   Rochester Adams     Rochester            Stoney Creek               Troy                           Troy Athens              Waterford Kettering     Waterford Mott

 

Region 3

1.  DeLaSalle                                     2. GP South                   3. U-D Jesuit

Chippewa Valley           Anchor Bay           L'Anse Creuse         Macomb Dakota         L'Anse Creuse North        Port Huron                    Port Huron Northern     Romeo            Utica Eisenhower       Utica Ford II                    Utica Stevenson           Utica                              Detroit Cass Tech      U of D Jesuit       Fraser                       Detroit Western International                             East Detroit               Grosse Pointe North     Grosse Pointe South       De La Salle                   St Clair Shores Lake Shore      St Clair Shores Lakeview                Sterling Heights            Warren Mott                   Warren Cousino

 

Region 4

1. Det. Catholic Central                2. Bloomfield Hills                         3. Brother Rice

Brighton            Walled Lake Northern          Hartland                Milford          Howell         Det. Catholic Central   Pinckney          South Lyon                            Walled Lake Central           Walled Lake Western      Lakeland             Berkley             Birmingham Groves             Birmingham Seaholm          Brother Rice                   Bloomfield Hills   Farmington Hills Harrison           North Farmington            Livonia Stevenson                                Royal Oak             Southfield         West Bloomfield

  

Region 5

1. Plymouth                   2.AA Skyline                3.Northville

AA Huron                     AA Pioneer               AA Skyline                Belleville             Canton             Northville  Plymouth Salem         Saline                       Wayne Memorial      Westland John Glenn                  Ypsilanti Lincoln Brownstown                Woodhaven              Dearborn                   Dearborn Edsel Ford               Dearborn Fordson      Dearborn Heights Crestwood                     Garden City           Livonia Churchill                           Livonia Franklin         Monroe                         Southgate Anderson                              Taylor Kennedy               Temperance Bedford  Wyandotte Roosevelt

 

                                        DIVISION 2              DIVISION  2          DIVISION 2           DIVISION 2

 

Region 6

1.GR Forest Hills Eastern                 2. GR Forest Hills Northern             3. St. Johns

GR Forest Hills Eastern                   Cadillac                Cedar Springs             Comstock Park           Fremont   Gaylord          GR Forest Hills Northern          GR Northview              Greenville        Ludington        Petoskey    Sparta                  Alma                                  BC Central                   BC John Glenn Clio                Corunna          Flint Kearsley      Flint Northwestern        Flint SW Classical Academy                Mt Pleasant           Ogemaw Heights   St Johns

 

Region 7

1. Otsego                                                  2. Byron Center                             3.GR Kenowa Hills

Allendale                    Coopersville               Fruitport         GR Kenowa Hills             Holland           Holland Christian   Hudsonville Unity Christian          Muskegon Orchard View              Spring Lake      Whitehall         Zeeland East            Zeeland West     Allegan                            Byron Center      East Grand Rapids    GR Catholic Central                GR Christian       Hamilton                             Hastings          Lowell                    Middleville Thornapple Kellogg           Otsego                Plainwell                            Wayland Union

 

Region 8

1.DeWitt                                   2. Coldwater                           3. Mattawan

Coldwater               Edwardsburg             Mattawan        Niles                  Paw Paw          Richland Gull Lake      South Haven           St Joseph             Stevensville Lakeshore           Sturgis Three Rivers       Vicksburg    BC Harper Creek   BC Pennfield               Charlotte              DeWitt                      Eaton Rapids    Ionia              Jackson Northwest     Lansing Sexton              Lansing Waverly Marshall              Parma Western

 

Region 9

1. East Lansing                                   2. ND Prep                                   3. Chelsea

Chelsea             Dexter                    East Lansing             Fenton             Fowlerville                     Haslett         Holly     Linden               Mason              South Lyon East             Williamston      Armada                          Avondale       Cranbrook-Kingswood        Croswell-Lexington     Goodrich          Marysville  North Branch           Orchard Lake St Mary's           Ortonville-Brandon       Pontiac                    Notre Dame Prep      St Clair                  Yale

 

Region 10

1. Grosse Ile                        2. Trenton                         3.Huron

Allen Park                       Divine Child                     Dearborn Heights Annapolis            Detroit Country Day       Detroit Renaissance    Farmington                   Ferndale                                              Hazel Park                  Madison Heights Lamphere                                  Redford Union                                   Redford Thurston           South Lake                     Warren Woods-Tower   Adrian Carleton Airport                      Gibraltar Carlson  Grosse Ile    Milan                                 Monroe Jefferson          New Boston Huron          Riverview                      Romulus              Taylor Truman                  Tecumseh                     Trenton                            Ypsilanti


                                         DIVISION 3           DIVISION 3              DIVISION 3               DIVISION 3

 

Region 11

1.Big Rapids                                   2. Manistee                              3.  Houghton Lake

Benzonia-Benzie Central           Boyne City         Charlevoix         Cheboygan         Elk Rapids        Grayling       Houghton Lake      Kalkaska      Kingsley             Manistee           Roscommon       Belding             Big Rapids                Hart           Howard City Tri-County                   Kent City            Lakeview            Montague        Ravenna                  Reed City  Remus Chippewa Hills                     Shelby               Stanton Central Montcalm

 

Region 12

1. Schoolcraft                                       2. GR Northpointe                               3. Portland                        

Delton Kellogg         GR Covenant Christian          GR NorthPointe Christian       Schoolcraft      GR South Christian     GR Wellspring Prep      GR West Catholic             Watervliet            Grandville   Calvin Christian       Hopkins                Lake Odessa Lakewood        Olivet                      Portland               Vermontville Maple Valley         Wyoming Kelloggsville                    Benton Harbor Berrien Springs                  Buchanan                                  Comstock            Coloma   Constantine Dowagiac Union              Fennville           Lawton        Niles Brandywine         Parchment

 

Region 13

1.Lumen Christi                                 2. Adrian Madison                       3.Hillsdale

East Jackson                Grass Lake                     Hanover-Horton                 Hillsdale             Jackson Lumen Christi Jonesville                      Leslie                              Michigan Center                  Napoleon           Quincy        Stockbridge Vandercook Lake        Adrian Madison              AA Gabriel Richard             AA Greenhills     Blissfield       Brooklyn                        Columbia Central           Dundee                                Erie-Mason        Flat Rock                      Ida                                Manchester                     Monroe                                 St Mary Catholic Central Onsted

 

Region 14

1.Lansing Catholic                           2. Tawas Area                                3. Freeland

Clare                  Farwell                      Freeland                   Gladwin                Hemlock                    Chesaning  Midland Bullock Creek                      Pinconning               Sag. Swan Valley  Sag. Valley Lutheran      Tawas Area  Standish-Sterling                               Central Byron            Durand                     Ithaca               Laingsburg     Lansing Catholic Ovid-Elsie               Perry                             Shepherd                 St Charles          St Louis

 

Region 15

1. Frankenmuth                              2.  Flint Powers Catholic                 3. Garber

Bad Axe            Birch Run      Caro                 Essexville-Garber             Flint Powers Catholic         Frankenmuth Lake Fenton    Millington           Montrose Hill-McCloy                 Mt Morris EA Johnson  Otisville Lakeville Memorial Vassar           Algonac               Allen Park Cabrini              Almont       Capac       Clawson               Detroit Cornerstone Health & Technology          Imlay City   Macomb Lutheran North               Marine City           Richmond    Southfield Bradford Academy

 

                                      DIVISION 4              DIVISION 4                DIVISION 4             DIVISION 4  

‚Äč

Region 16

1.Frankfort                                 2. Suttons Bay                     3. Harbor Springs

Alanson              East Jordan            Gaylord St Mary Cathedral        Harbor Springs           Indian River Inland Lakes Lincoln Alcona    Mackinaw City         Mancelona     Rogers City               Suttons Bay           Traverse City St Francis  Wolverine           Bear Lake   Frankfort       Lake City                     Leland                            Manistee Catholic Central   Manton Maple City Glen Lake           McBain              Northern Michigan Christian    Mesick             Onekema

 

Region 17

1. North Muskegon                                    2.  Muskegon Catholic Central                  3. Mt. Pleasant Sacred Heart      

Custer          Mason County Eastern             Fruitport Calvary Christian           Fowler       Hesperia              Muskegon Catholic Central                 Muskegon Western Michigan Christian       North Muskegon          Pentwater Saranac       Saugatuck                       Bath                                 Blanchard Montabella            Breckenridge     Lansing Christian                                Merrill                                    Middleton-Fulton             Mt Pleasant Sacred Heart  Pewamo-Westphalia                Portland St Patrick                 Webberville

 

Region 18

1. Clarkston Everest Collegiate            2. Saginaw Nouvel               3.Gennesee Christian 

Auburn Hills Oakland Christian                           Birmingham Roeper                 Brown City                    Cass City  Burton Genesee Christian                                Clarkston Everest Collegiate     Dryden                             Caseville  Marine City Cardinal Mooney                           Mayville                                    New Lothrop                    Deckerville  Rochester Hills Lutheran Northwest                  Sterling Heights Parkway Christian            Unionville-Sebewaing  Waterford Our Lady of the Lakes                      Bay City All Saints                    Carsonville-Port Sanilac            Harbor Beach                                                   Owendale-Gagetown             Elkton-Pigeon-Bay Port-Laker  Kinde-North Huron                                             Saginaw Nouvel                        Sandusk                   Ubly

 

Region 19

1.Kalamazoo Christian                      2. Kalamazoo Hackett               3. Concord

Bridgman                      Cassopolis                 Centreville                 Eau Claire                  Gobles                  Lawrence Marcellus     Marcellus                   Howardsville Christian               New Buffalo                                        St Joseph Lake Michigan Catholic                 Three Oaks River Valley            White Pigeon         BC St Philip Bronson                        Burr Oak                     Climax-Scotts                           Colon                     Concord      Hillsdale Academy       Homer                         Kalamazoo Christian                Kalamazoo Hackett               Mendon Springport                     Union City

 

Region 20

1.Whitmore Lake                          2. Frankel Jewish Acad.        3. Clinton

Addison               Adrian Lenawee Christian            AA Rudolph Steiner             Britton-Deerfield       Clinton               Hudson               Jackson Christian                          Morenci                                 Ottawa Lakes Whiteford                       Petersburg-Summerfield                Pittsford            Sand Creek Whitmore Lake            Allen Park Inter City Baptist    Brighton Livingston Christian                                    Canton Plymouth Christian Academy                                 Grosse Pointe Woods University Liggett                 Madison Heights Bishop Foley       Novi Franlkin Road Christian Riverview Gabriel Richard                                          Royal Oak Shrine Catholic             Southfield Christian                    Taylor Trillium                             West Bloomfield Frankel Jewish Academy                  Westland                       Huron Valley Lutheran

 

Upper Peninsula State Champs

 

Boys Div. 1:   1.Houghton                2. Negaunee              3. Escanaba

Girls Div. 1:   1. Escanaba               2. Houghton               3. Marquette

Boys Div. 2:   1. St. Ignace              2. Norway                 3.Iron Mt.

Girls Div. 2:   1. Iron Mt.                 2. West Iron County    3. Manistique

Boys Div. 3:   1.Carney-Nadeau       2. Cedarville              3. Chassell

Girls Div. 3:   1. Cedarville              2. DeTour                  3. Munising

 

DIVISION 1: Calumet, Escanaba, Gladstone, Houghton, Kingsford, Marquette, Menominee, Negaunee, Sault Ste Marie

 

DIVISION 2: Gwinn, Hancock, Iron Mountain, Iron River West Iron County, Ironwood Luther L Wright, *Ishpeming, Ishpeming Westwood, L'Anse, Manistique, Norway

 

DIVISION 3: Baraga, Bark River-Harris,  Bessemer AD Johnston, Brimley , Carney-Nadeau, Cedarville, Chassell , Cooks Big Bay de Noc , Crystal Falls Forest Park , DeTour, Engadine, Lake Linden-Hubbell, Mackinac Island, Munising, Newberry Ontonagon, Painesdale-Jeffers, Pickford, Powers North Central, Rock Mid -Peninsula, Rudyard, St Ignace La Salle Stephenson, Watersmeet 

christian louboutin replica