2020 Girls All-State
2020 Girls Awards
Miss Golf
NameYearSchoolCoach
Shannon Kennedy12Marian High SchoolLeon O. Braisted III
Super Team
NameYearSchoolCoach
Bridget Boczar11Plymouth High SchoolDan Young
Kate Brody10Grand BlancGlen Bauer
Ariel Chang12Eisenhower High SchoolJerry Griesbeck
Allison Cui11Okemos High SchoolDanial Stolz
Anci Dy12Traverse City WestKarl Gagnon
Lilia Henkel12Forest Hills NorthernKent Graves
Shannon Kennedy12Marian High SchoolLeon O. Braisted III
Katie Potter12South Lyon High SchoolDan Skatzka
Division I All State Team
NameYearSchoolCoach
Audrey Becker12Grosse Pointe SouthKevin Nugent
Grace Boczar11Plymouth High SchoolDan Young
Samantha Coleman10NorthvilleChris Cronin
Elise Fennell9East KentwoodMike Ketelaar
OLIVIA HEMMILA10Troy Athens H.S.Dan Cooper
Nateda Her12HoltBrian Kosloski
Jessica Jolly9Rockford High SchoolScott Kruisenga
Laura Liu9Rochester AdamsJeff Kutschman
Adie Maki11Ann Arbor Skyline H.S.Ashley Mantha
Amaya Melendez12Ann Arbor Pioneer High SchoolBill Lyle
Megha Vallabhaneni11NorthvilleChris Cronin
Grace Wang10Rochester AdamsJeff Kutschman
Division I All State Team Honorable Mention
NameYearSchoolCoach
Madison Brigance12Grand BlancGlen Bauer
Venetia Chap9Farmington H.S.Mark Azeez
Taylor Kondel11Grand BlancGlen Bauer
Megan Kozlowski12Salem High SchoolRyan Nimmerguth
Jenny Liu12Troy H.S.John Getzan
Brooke Morris9Plymouth High SchoolDan Young
Haesol Park11NorthvilleChris Cronin
Maggie Pietila12Brighton High SchoolPaul Parsell
Morgan Seog11Hartland High SchoolMike Joseph
Violet Sinishtaj12Hartland High SchoolMike Joseph
Katelyn Tokarz12NorthvilleChris Cronin
Esha Varchasvi11Bloomfield Hills High SchoolBrendan Harrington
Division II All State Team
NameYearSchoolCoach
Madi Bajis11Port Huron NorthernJessie Freed
Annie Betts11Gull LakeTR Walters
Sydney Dausman10Haslett High SchoolChris Mory
Anna Fay12Forest Hills NorthernKent Graves
Brook Herbstreit12Fenton High SchoolKurt Herbstreit
Maya Hunter12St. Joseph Ryan Walters
KT Leinwand9Portage NorthernChris Andrews
Julia Lizak11Dearborn Divine Child High SchoolDan Berry
Andie Martin12New Boston HuronMarty Salazar
Taylor Musselman11ColdwaterJohn Petzko
Kristen Reed12Airport High SchoolCasey McDowell
Oliva Stoll12Haslett High SchoolChris Mory
Gabby Tapp10South Lyon High SchoolDan Skatzka
Division II All State Team Honorable Mention
NameYearSchoolCoach
Bella Campbell12South Lyon High SchoolDan Skatzka
Macie Elzinga9Byron Center High SchoolJon Van Ryn
Leah Glover12Farmington MercyVicky Kowalski
Jessi Hinterman12Okemos High SchoolDanial Stolz
Kaitlyn Lawver11DeWitt High SchoolChristopher Thelen
Madi Miller11East Lansing High SchoolBob Filter
Olivia Ohmer12Pinckney SchoolsChris Tompkins
Zeinab Saad11Dearborn Divine Child High SchoolDan Berry
Meg Simon11East Grand RapidsJohn Burke
Rylee Smith9Zeeland West High SchoolTimothy Minnear
Grace Whipple12Mason High SchoolKirk Petee
Mina Yoo9Haslett High SchoolChris Mory
Division III All State Team
NameYearSchoolCoach
Ryann Breslin12Grand Rapids ChristianSeth Davies
Jolie Brochu12Powers CatholicJim Snow
Ashley Carroll11Marian High SchoolLeon O. Braisted III
Hailey Curry10Forest Hills EasternBrian Telzerow
Lauren Davis9CoopersvillePete VanKempen
Ruisi Ma10Detroit Country DayDan Luft
Lauren Posey12Big RapidsMark Posey
Lauren Reed12Harper CreekCindy Kerridge
Lauren Sass12Marian High SchoolLeon O. Braisted III
Ashley Thomasma9South ChristianBen Cook
Lauren Timpf9Lutheran NorthJohn Bergmann
Karli VanDuinen11Whitehall High SchoolGreg Boughton
Division III All State Team Honorable Mention
NameYearSchoolCoach
Lydia Back12FreelandCiaran Byrne
Elle Bolkema11South ChristianBen Cook
Emma Franklin12Allegan High SchoolSteven Angle
Rylee Honsowitz12HastingsKristen Laubaugh
Sarah Kuredjian12Marian High SchoolLeon O. Braisted III
Sara Muir11Grand Rapids ChristianSeth Davies
Sarah Owens12Charlotte High SchoolBrent Crossman
Grace Pumford12FreelandCiaran Byrne
Hannah Robinson10Charlotte High SchoolBrent Crossman
Allie Sexton11Powers CatholicJim Snow
Ella Smith12FrankenmuthMatthew Koch
Charlotte Thibault10Warren Reginajoe graham
Kenedy Woodring12Whitehall High SchoolGreg Boughton
Division IV All State Team
NameYearSchoolCoach
Megan Brown12Montague H.S.Phil Kerr
Sydney Buchanan10Royal Oak ShrineMatt Brush
Orianna Bylsma11Montague H.S.Phil Kerr
Sara Haupt12St. Catherine of WixomOrrin Tibbits
Brandi Kautz12Almont High SchoolMark Bone
Georgette Kersman12North Muskegon High SchoolJay Prasad
Sabrina Langerak12Northpointe ChristianBrian Langerak
Emme Lantis12DurandCecil Cole
Amanda Melling11Lansing CatholicKim Johnson
Jacque O’Neill12Harbor SpringsPete Kelbel
Kamryn Shannon11Michigan Center High SchoolCara Brown
Division IV All State Team Honorable Mention
NameYearSchoolCoach
Annika Berg11OnstedJennifer Marlatt
Meg Christian12Kalamazoo Hackett Catholic CentralJim Holton
Kayla Collins11Northpointe ChristianBrian Langerak
Mackenzie Goudreau9Montague H.S.Phil Kerr
Jesse Hellebuyck12Almont High SchoolMark Bone
Ashley Hilderly10Jackson Lumen ChristiDavid Swartout
Colleen McNally12Kalamazoo Hackett Catholic CentralJim Holton
Jaime Metzger12OnstedJennifer Marlatt
Gabriella Moreau11Montague H.S.Phil Kerr
Madde Skeel 12Shepherd High SchoolJulie Prout
Sailor Somerville11Lansing CatholicKim Johnson
Katie Unger12Montague H.S.Phil Kerr
Taylore Wilson11Harbor SpringsPete Kelbel
123movie