2019 Girls All-Academic Team
2019 Girls All Academic Team Awards
Division I All Academic - Teams
School Players GPA Coach
Grand Blanc Brigance, Madison
Brody, Kate
Frame, Halee
Kondel, Taylor
Morgan, Allison
3.798 Glen Bauer
North Farmington High School Derocher, Abby
Putta, Aditi
Putta, Avantika
Lucgjonaj, Lauren
Weems, Alana
3.648 Bruce Sutton
Davison Mabry, Isabel
Evoy, Chloe
Kalisz, Brooke
Ries, Caylee
Ross, Abbey
3.522 Darci Stocker
Ann Arbor Skyline H.S. Crumm, Evelynne
Lama, Nikki
Patchava, Riya
Maki, Adie
Tirico, Cammi
3.940 Ashley Mantha
Livonia Stevenson High School Berriman , Joanna
Brees, Grace
Lulgjuraj , Marlo
Maurier , Sydney
Stefanick, Nicole
3.832 Curt Hay
Grosse Pointe South Becker, Audrey
Ifkovits, Kaitlin
Imesch, Sabel
Smith, Alston
Rancilio, Mia
3.902 Robert McIntyre
Sterling Hts.-Utica Stevenson High School Lewis, Lindsay
Ishioka, Natalie
Petras, Grace
Mcknee, Tessa
Rea, Allyson
3.906 Dennis Walczak
Okemos High School Cui, Allison
Mothersell, Angela
Rajendra Nicolucci, Savera
Shenoy, Rhea
Kurmel, Abbey
3.750 Danial Stolz
Hartland High School Aho, Kylie
Brown, Audrey
Grabowski, Savannah
Seog, Morgan
Sinishtaj, Violet
3.752 Mike Joseph
Walled Lake Northern High School Horen, Summer
Scherz, Kaitlyn
Orlando, Elyssa
Krieger, Rachael
Lanni, Mia
3.830 Steve Steiner
Novi High School Farrar, Payton
Gogineni, Hrishika
Koduri, Laasya
Kozlowski, Alina
McNichol, Emily
3.784 Rob Armstrong
Salem High School Dole, Mackenzie
Kozlowski, Megan
Reed, Ryleigh
Martin, Ava
Stec, Sarah
3.730 Ryan Nimmerguth
Rochester Adams Abramczyk, Emily
Ortwine, Carly
Ni, Emma
Fodale, Alyssa
Wang, Grace
3.982 Jeff Kutschman
Lake Orion High School Panosian, Reagan
Harwood, Mackenzie
Kovac, Marissa
Romain, Claire
Singer, Megan
3.780 Monty Gallaher
Eisenhower High School Chang, Ariel
Gottshall, Allison
Sharplin, Alexis
Lease, Kayla
Dunn, Hannah
3.878 Jerry Griesbeck
Traverse City West Burley, Anna
Burt, Audrey
Dy, Anci
Warren, Ava
Hewitt, Ainslee
3.874 Karl Gagnon
Troy H.S. Hayden , Riley
Szczublewski , Kaylee
Yoon, Donna
Szczublewski, Ella
Liu, Jenny
3.912 John Getzan
Hudsonville Easterly, Jasmine
Foster, Briana
Newhof, Faith
Secor, Ally
Wynalda, Ashley
3.642 Joe DeSmit
Bloomfield Hills High School Bugajewski, Brooke
Varchasvi, Esha
Kennedy, Sydney
Pierce, Paige
Swamy, Sanju
3.798 Brendan Harrington
Northville Gill, Sufna
Coleman, Samantha
Tokarz, Katelyn
Shipka, Sedona
Vallabhaneni, Megha
3.722 Chris Cronin
Dakota High School Jennings, Heather
Buk, Helen
Duncan, Bryn
Hintze, Kelly
Kotenko, Cathryn
3.568 Dave Prestininzi
Ann Arbor Pioneer High School Melendez, Amaya
Lyle, Olivia
Giordano, Jillian
Liu, Katie
Rooney, Mackenzie
3.822 Bill Lyle
Rochester H.S. Haque, Savannah
Baker, Megan
Bennett, Hannah
Cichocki, Sophia
Engel, Reagan
4.044 Jeff Haney
Romeo High School Denomme, Danielle
Himmelsbaugh, Sarah
LeBlanc, Amanda
Prokuda, Haley
Schultz, Ella
3.684 Ron LeBlanc
Stoney Creek Ubaydi, Sophia
Delcamp, Addie
Drake, Rebekah
Rinke, Megan
Donovan, Peyton
3.812 Tony Lafferty
Oxford Petriko, Eryn
Dietikier, Kate
Grech, Janelle
Yankee, Lilly
Grabowski, Elizabeth
3.866 Gretchen Gabler
Troy Athens H.S. BRIGHT, ABBY
McKEE, MIRANDA
KANURI, SREEJANI
LIN, AMELIA
HEMMILA, OLIVIA
3.810 Dan Cooper
Division II All Academic - Teams
School Players GPA Coach
Walled Lake Western Barringer, Ashley
Butler, Lauren
Carner, Alex
Kiesling, Sienna
Stallman, Paige
3.688 Scott Street
Fenton High School Carnell, Victoria
Herbert, Olivia
Herbstreit, Brook
Roberts, Elise
Burkett, Katelyn
3.758 Kurt Herbstreit
Lowell H.S. Bruwer, Addison
Kapcia, Lexy
Schaefer, Amiya
Hock, Katy
Decator, Olivia
3.524 Josh Bruwer
Forest Hills Northern Walters, Rylee
Walters, Baylee
Frost, Ava
Henkel, Lilia
Fay, Anna
4.010 Kent Graves
Sturgis High School Cardiel, Vianey
Ogg, Hope
Percival, Madisen
Sanford, Carli
Yunker, Ella
3.576 Kenneth Schau
Birmingham Groves Brooks, Laila
Collon, Chloe
Inda, Monica
Collon, Eve
Sauter, Riley
3.890 Andre White
Trenton High School Hornauer, Zoe
Myrabo, Abby
Putz, Madelyn
Schumaker, Avery
Verduce, Sophie
3.826 Steven Burk
Pinckney Schools Christopher, Carlee
Elliott, Allison
Elliott, Grace
Ohmer, Olivia
Worrilow, Maddy
3.588 Michael Rutkowski
Lakeview ( St. Clair Shores ) Oster, Caroline
Paczas, Megan
Balon, Amanda
Modestino, Carmen
Lutomski, Ashley
3.666 Karen Mazzola
Holl High School Stillwell, Kendall
Lesch, Lauren
Bilbia, Makayla
Brown, Kate
Malone, Kelsey
3.872 Ryan Mathews
East Lansing High School Dwyer, Hope
Miller, Ella
Miller, Madi
O'Neill, Holly
Swords, Mary Kate
3.978 Bob Filter
Coldwater Musselman, Taylor
Drzewicki, , Ashley
Madden, Elloree
Musselman, Alexis
Steven, Anissa
3.524 John Petzko
Mona Shores High School Potts, Logan
Rahlston, Morgan
Quick, Taylor
Trygstad, Riley
Knowlton, Chloe
4.020 Britni Gielow
Byron Center High School Brummel, Lexi
Buijink, Emily
Herron, Avery
Tilma, Sydney
Westers, Annie
3.656 Jon Van Ryn
Mt. Pleasant High School Hayes, Dana
Wheaton, Sadie
Trost, Ashley
Brown, Caroline
Burgan, Rilee
4.022 Aaron Gardner
Petoskey High School Coveyou, Maeli
Lamb, Ashley
Pawlick, Laura
Werner, Brynn
Williams, Aubrey
3.960 Erin VandenHeuvel-Coon
Port Huron Northern Bajis, Madi
Murray, Isabella
Schumacher, Megan
Ward, Karly
Warren, Allie
3.898 Jessie Freed
Traverse City Central Batcha, Sierra
Maitland, Grace
Munch, Emlin
Ritzer, Anna
Rosingana, Maria
3.744 Lois McManus
South Lyon East High School Currie, Alison
Mallory, Kaitlyn
Nussbaum, Emilie
Perl, Nina
Zaremba, Marina
3.842 Justin Chamberlin
East Grand Rapids Bell, Abby
Bouwkamp, Sophia
Chambers, Libby
Lopez-Linares, Maria
Goossens, Isa
3.744 John Burke
St. Joseph Hunter, Maya
Jackson, Madison
Terry, Leah
Thomas, Gracie
Ugalde, Izzy
3.862 Ryan Walters
Division III All Academic - Teams
School Players GPA Coach
Portland Sonday, Gina
Savage, Julia
Schrauben, Hannah
Seal, Brooke
Schrauben, Macey
3.894 Sarah Honsowitz
Harper Creek Bishop, Gabby
McCafferty, Kelley
Reed, Lauren
Norris, Jordanne
Bussler, Marlene
3.798 Cindy Kerridge
Charlotte High School Gingrich, Hunter
Moore, Averi
Williams, Chloe
Owens, Sarah
Robinson, Hannah
3.814 Brent Crossman
Fremont High School Gerth, Katelynne
Mulder, Taylor
Zerlaut, Haley
Ziebke, Rhi
Redder, Sarah
3.850 John Krim
Notre Dame Prep Fitzgerald, Sabrina
Wilson, Malorie
Fitzgerald, Julia
Rook, Rachel
Malkowski, Natalie
3.728 Kyle Lilek
Three Rivers Zeimet, Jayley
Adams, Amy
Hoxie, Isabella
Miller, Abbi
Taylor, Illyanna
3.892 Mark Zeimet
Niles Brawley, Skyler
Brawley, Willow
Hover, Sophie
James, Shelby
Lister, Maddie
3.914 Daniel Brawley
Alma Trecy, Abigail
Shauver, Emma
Roe, Isabel
Leonard, Nila
Munger, Anna
3.852 Steve Kettler
Grand Rapids Catholic Central Teed, Katherine
Fitzgerald, Caroline
Clarke, Mia
Rosloniec, Elizabeth
Armock, Morgan
3.848 Kim Napieralski
Marshall Malone, Karlee
Mathieiu, Marie
McLane, Emily
Solis, Malena
Kolassa , Katie
3.934 Dick Hamilton
Powers Catholic Knight, Maggie
Brochu, Jolie
Ales, Brianna
Sexton, Allie
Isaac, Lily
3.896 Jim Snow
Dowagiac Union High School Franklin, Rebecca
Whitaker, Greta
Stolpe, Lynsie
Ruff, Calley
Ironside, Anna
3.744 Bob Turner
Coopersville Laurer, Mara
Baker, Sophia
Eskola, Sydney
Davis, Alexa
Hammond, Claire
3.744 Pete VanKempen
Big Rapids Chaput, Avery
Thebo, Hope
Posey, Lauren
McKenna, Holly
Miller, Chloe
3.764 Mark Posey
Marian High School Emerson, Laura
Hudson, Marlo
Kennedy, Shannon
Kuredjian, Sarah
Sass, Lauren
3.722 Leon O. Braisted III
Detroit Country Day Chalasani, Shreya
McKeen, Alana
Mullany, Kate
Sicilia, Maria
Ma, Rosey
3.834 Dan Luft
Goodrich Madill, Ashley
Swett, Madeline
Madill, Emily
Miller, Amanda
Schell, Abby
3.848 Loyd Walter
Cheboygan Lindgren, Grace
Brown, Lindsey
Wright, Ella
Laway, Jenna
Webber, Jenna
3.696 Brett Lindgren
Whitehall High School Woodring, Rylee
Woodring, Kenedy
Christensen, Vanessa
Christensen, Avery
Knapp, Morgan
3.824 Greg Boughton
Spring Lake High School Galloway, Kate
Megley, Kelsey
Saunders, Phoebe
Vanover, Kassidy
Fritsche, Kayden
3.910 Alec Lininger
Grand Rapids Christian Couch, Niya
Muir, Sara
Breslin, Ryann
Ratewrink, Marielle
Prius, Rory
3.818 Seth Davies
Lutheran North Cosentino, Aileen
Doletzey, Sarah
Elias, Taylor
Zauel, Julia
Hohensee, Sarah
3.604 John Bergmann
Division IV All Academic - Teams
School Players GPA Coach
Byron Area High School Durand, Brooklyn
Fondren, Paige
Kopesky, Regan
L'Esperance, Jana
Montgomery, MaryAnn
3.928 Paul Montgomery
Montague H.S. Brown, Megan
Bylsma, Orianna
McDonald, Kennedy
Unger, Katie
Moreau, Gabriella
4.066 Phil Kerr
Michigan Center High School Carlisle, Baylee
Cramer, Sydney
Shannon, Kamryn
Stewart, Savana
Trefry, Elly
3.972 Cara Brown
Chesaning Union High School Gross, Taylor
Gross, Magdelyn
Farrar, Kaitlyn
Sholtz, Gabrielle
Rodriguez, KellyAnn
3.582 Kelsey Stoll
Harbor Springs O'Neill, Jacque
Bailey, Maggie
Gillette, Kenzie
Garver, Evie
Wilson, Taylore
3.970 Pete Kelbel
East Jackson Brzezinski, Alexis
Rudd, Reagan
Doerr, Samantha
Goostrey, Jordan
Mericle, Rory
3.700 Ray Hill
Jackson Lumen Christi Fors, Erin
Kirchmeier, Chloe
Manchester, Morgan
Sierakowski, Emily
Webster, Caitee
3.596 David Swartout
Northpointe Christian Nymeyer, Elizabeth
Langerak, Hannah
Slottke, Lauren
Langerak, Sabrina
Collins, Kayla
3.988 Brian Langerak
Mt Pleasant Sacred Heart Reid, Emma
Humphreys, Madelon
Terwilliger, Anna
Filhart, Morgan
Peltier, Sara
3.836 Andrew Doerr
Kalamazoo Hackett Catholic Central McNally, Colleen
Valkner, Olivia
Christian, Meg
Rex, Lauren
Kandow, Ella
3.808 Jim Holton
Chippewa Hills High School Neeb, Taylor
Stadfeldt, Kerstin
Bitler, Isabel
Case, Riley
Miller, Alyssa
3.810 Lenny Starck
Manistee Arnold, Trista
Kamaloski, Arianna
Sandstradt, Lily
Rahn, Marral
Thompson, Sara
3.742 Bridget Warnke
Ann Arbor Greenhills Ganguly, Aarushi
Lee, Euna
Malik, Sabeen
Seth, Aanya
Horan, Sarah
3.846 Mike Karr
Chesaning Farrar, Kaitlyn
Gross, Maggie
Rodriguez, KellyAnn
Sholtz, Gabi
Gross, Taylor
3.578 Kelsey Stoll
Frankenmuth Betz, Emma
Jacob, Macie
Nielsen, Leah
Piesko, Katelyn
Smith, Ella
3.656 Matthew Koch
St. Catherine of Wixom Haupt, Sara
Dark, Anne
Field, Dylan
Hook, Abby
Lenhert, Emma
3.728 Orrin Tibbits
Lenawee Christian School Swiggum, Lauren
Bell, Morgan
Sluss, Avery
Shaw, Maddie
Gallant, Mikkel
3.700 Craig Morr
Lansing Catholic Hauser, Hannah
LaPorte, Noelle
Melling, Amanda
Somerville, Sailor
Wichtoski, Audrey
3.662 Kim Johnson
123movie