2019 Boys Academic All-State Team
2019 Boys All Academic Team Awards
Division I All Academic - Teams
School Players GPA Coach
Ann Arbor Skyline H.S. Bhagat, Shaunak
Trudeau, Joe
Alokam, Vimal
Richards, Luke
Cowland, Cameron
3.740 Ashley Mantha
Birmingham Groves Walt, Jack
Wiley, Evan
Sauter, Ross
Chernow, Ethan
Christie, Colin
3.774 Andre White
Grosse Pointe South Blyth, Alex
Schuetze, Charlie
Scupholm, Christopher
Sullivan, Tommy
Smith, Coalter
3.770 Robert McIntyre
Milford High School vernier, joe
young, blayne
porter, jon
Stevenson, Michael
Oslin, Nick
3.712 Hugh Felt
Grand Haven High School Chamberlain, Tai
Deater, Luke
Melcher, Logan
Rensland, Kai
Wilson, Broc
3.556 Taylor Schriber
Saginaw Heritage Sharma, Arnav
Moretuzzo, Matt
Brown, Kyler
Bays, Braydon
Basil, Luke
3.790 William Stelter
Midland High School Hazen, Carter
Shinske, Jackson
Draves, David
Noey, Alex
Gibbs, Connor
3.646 Jeff Gandy
Hartland High School Brief, Bryce
Hammond, Jake
Gniewek, Ryan
Huck, Dylan
Stuart, Jordan
3.624 Nathan Oake
Utica Ford II Conway, Ryan
Kuppler, Garrett
Sorgi, Joey
Remley, Jason
Pillai, Avinash
3.730 Justin Lease
Midland Dow Kozerski, Peter
Zeitler, Anthony
Tanis, Hailey
Fabiano, Nick
McIntrye, Trevor
3.558 Doug Bradford
Walled Lake Northern High School Chambers, Brennan
Frelich, Sam
Sokol, Dylan
O'Rourke, Max
Hoffman, Tyler
3.508 Jim Ellis
Lake Orion High School Coble, Drew
Remer, Andrew
Hay, Zach
Navarro, Andres
Sui, Justin
3.622 Monty Gallaher
Traverse City West Bostwick, Nick
Frechette, Tyler
Gillings, Tyler
Kehoe, Murphy
Gourlay, Steven
3.620 Mike Schultz
Traverse City Central Bostwick, Jack
Schultz, Austin
Harmeson, Shea
Peters, Carson
Galan, Zach
3.596 Lois McManus
Brother Rice Baer, Matt
Brown, Max
Melstrom, Johnny
O'Rourke, Colin
Yono, Sam
3.662 Leon O. Braisted III
Stoney Creek Cahill, Luke
Deutsch, Hunter
Kast, Dylan
Fogelberg, Lance
Lorenz, Mitchell
3.784 Tony Lafferty
Division II All Academic - Teams
School Players GPA Coach
Ludington High School Holmes, Carson
Benson, Blake
Laman, Ben
McKinley, Evan
Sarto, Matt
3.568 Todd Schipper
Forest Hills Northern Kolar, Andrew
Kolar, Noah
Schab, Seb
Walker, Ian
Bartolec, Garrett
3.786 Brian Telzerow
Petoskey High School Fordyce, James
Rowe, Joshua
Baldwin, Gus
Coveyou, Tai
Fordyce, Will
3.628 Chad Loe
Spring Lake High School Fry, Chance
Krueger, NIck
Ogden, Jack
Schock, Evan
McDermott, Evan
3.766 Ben Armey
Byron Center High School Elzinga, Brayden
Locke, Alex
Moore, Tanner
Tear, Connor
Wrench, Reese
3.576 Jeff Krauss
Haslett High School Corder, Michael
Dixon, Justin
Zayko, Henry
Tuley, Josh
Leung, Korben
3.848 Steve Blattert
Gaylord Putnam, Kyle
Gouin, Brendon
Jardine, Sean
Kowatch, Joe
McKenzie, Kyler
3.680 Tom Johnson
Detroit Country Day Hanna, Scott
Zhu, Ian
Hofley, Peter
Howey, Spencer
Nimmagadda, Nehaar
3.750 Scott Schuitema
DeWitt High School DeLong, Charlie
Dietzel, Parker
Geisler, Nick
Sigmon, Brody
Stevons, Jay
3.600 Steve Crowley
Trenton High School Ottenbreit, Jonah
Duran, Trey
Gloss, Caden
Hopkins, Mitchell
Milley, Justin
3.534 Steven Burk
Gull Lake Wheeler, Bryce
Pejka, Ben
Curtis, Andrew
Pejka, Zach
Geik, Mitchell
3.560 Karyn Furlong
Mattawan High School Beison , Luke
Pelak , Luke
Pelak , Matt
Friend , Nolin
Urbain , Tyler
3.630 Tim Conklin
Whitehall High School Cullen, Steven
Mikkelson, Evan
Toelle, David
Heylmun, Michael
Johnson, Liam
3.736 Greg Boughton
Three Rivers Appoloni, Bailey
Haifley, Jett
Hoxie, Luke
Jackson, Parker
McBride, Jacob
3.558 Pat Kline
Division III All Academic - Teams
School Players GPA Coach
South Christian Faber, Jared
Montsma, Austin
VanderHorst, Chad
Wieneke, Sam
Witvliet, Jacob
3.636 Mark VanStee
Traverse City St Francis Bliss, Andrew
Chittle, Adam
Erhardt, Matthew
Matteucci, Joey
Puetz, Tommy
3.550 James Hornyak
Big Rapids Lilienthal, Brett
Welch, Luke
Morrissey, Pierce
Seay, Owen
Woodard, Trevor
3.536 Mark Posey
Cheboygan Gildner, Zach
Horrocks, Justin
Lindle, Jaden
Jewell, Aaron
Pavloski, Scott
3.608 Tim Reed
Grosse Ile High School Johnson, Evan
Keenan, Cody
Lemerand, Evan
Naso, Anthony
Napolitan, Evan
3.522 Charlie Butler
St. Louis High School sherwood, spencer
Mills, Grant
harry, noah
harry, luke
giles, gavin
3.520 Dave Biehl
NorthPointe Christian High School Fahlen, Erik
Nelson, Sam
Ng, Ben
Schrock, Luke
VanErmen, Lance
3.592 Erik Fahlen
Division IV All Academic - Teams
School Players GPA Coach
Mt Pleasant Sacred Heart Chomchai, Evan
Ervin, Patrick
Krepostman, Noah
Lobsinger, Austin
Zanoni, Michael
3.668 Andrew Doerr
Pentwater Matulis, Seth
Breitner, Mackenzie
Kolenda, Andrew
Kolenda, William
McDonough, Gannon
3.662 Alicia Kolenda
Ann Arbor Greenhills Piedmont-Lang, Cale
Brewer, Beau
Mo, Ethan
Moya, Emilio
Noble, Riley
3.688 Mike Karr
Kalamazoo Hackett Catholic Central Gillig, Aidan
Verduzco, Will
Bridenstine, Ben
Chafty, Ryan
Keyte, Tommy
3.746 Jim Holton
Frankfort Thorr, Riley
Newbold, Daniel
Hammon, Luke
Newbold, Will
Reznich, Jack
3.818 Thomas Thorr
Roscommon High School Bohl, Chad
Gailitis, Jory
Jaskowski, Drew
McNamara, Riley
Strickler, Jackson
3.632 Dan McGinnis